Koncert podczas Szczytu Klimatycznego ONZ05 Grudnia 2018

We wtorek 4 grudnia, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Zygmunta Magiery, wystąpili podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Uczestnicy COP24 wieczorem wzięli udział w uroczystym przyjęciu powitalnym w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”. Dla gości z całego świata Zespół "Śląsk" wystąpił z repertuarem pieśni ludowych. Na tzw. Welcome Party uczestników szczytu klimatycznego zaprosił prezydent miasta Katowice Marcin Krupa. Obecny był także podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

„Śląsk” przygotował dla międzynarodowego grona słuchaczy program z repertuarem pieśni ludowych z różnych regionów Polski. Tę muzyczno-wokalną podróż po Polsce rozpoczęły śląskie przeboje: „Karolinka”, „Karlik” i „Starzyk”, nie mogło zabraknąć innych zespołowych hitów: „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka” czy „Gdybym to ja miała”. Na południe Polski zabrały publiczność dźwięki „Ondraszka”, „Hej, te nasze góry”, a „Zagrej mi muzyko” na Ziemię Cieszyńską. Choć zapewne wielu widzów obecnych w Spodku po raz pierwszy mogło podziwiać polską kulturę ludową, a dla niektórych ludowe piosenki brzmiały dość egzotycznie – to odbiór koncertu był entuzjastyczny. Czujemy się zaszczyceni, że właśnie Zespół „Śląsk” był dla uczestników szczytu klimatycznego ONZ przewodnikiem po polskim dziedzictwie kulturowym. Warto zaznaczyć, że to nie jedyna obecność artystów Zespołu podczas tego wydarzenia. Dzień wcześniej kwartet muzyków orkiestry wzbogacił artystycznie przyjęcie w Muzeum Śląskim, wydane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia 2018. Szczyt COP24 potrwa do 14 grudnia. Katowice przyjmą w tym czasie ponad 30 tys. gości z blisko 200 krajów. COP to skrót nazwy Conference of the Parties. Podczas licznych konferencji negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Liczba po skrócie „COP” oznacza numer edycji konferencji, które odbywają się co roku. Najważniejszym celem szczytu COP24 jest planowane przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiąże wszystkie państwa świata do działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia i ochrony klimatu. Najważniejsze wydarzenia szczytu, czyli konferencje i panele dyskusyjne, odbywają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w Spodku i obiektach stworzonych wokół nich na potrzeby COP-u. (AK)

Powrót