Z kolędą w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego21 Grudnia 2018

Na zaproszenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, soliści Zespołu „Śląsk” wzbogacili kolędą przedświąteczne spotkanie w siedzibie Ministerstwa. W gronie władz i pracowników resortu oraz zaproszonych gości, Zespół „Śląsk” oczarował wszystkich dźwiękami bożonarodzeniowych utworów w opracowaniach muzycznych i skomponowanych przez Stanisława Hadynę. Magię Świąt przywołał także Piotr Hankus, recytując góralskie gawędy pióra Hanny Nowobilskiej.

Od maja 2017 roku Zespół „Śląsk” jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni, że to właśnie Zespół miał okazję w tym roku uświetnić swoim kolędowaniem tradycyjne spotkanie opłatkowe Ministerstwa Kultury. Krótki koncert kolędowy przywołał najpiękniejsze polskie tradycje bożonarodzeniowe i wzruszył zgromadzonych. Ze szczególną atencją wysłuchano utworu „Polonez kolęda”, skomponowanego przez założyciela Zespołu Stanisława Hadynę do słów Kazimierza Szemiotha. Ta wyjątkowa kolęda, wykonywana wyłącznie przez Zespół „Śląsk”, zachwyciła patriotycznym przesłaniem i piękną, charakterystyczną dla kompozycji Hadyny linią melodyczną.

Spotkanie opłatkowe Ministerstwa Kultury było okazją do podziękowań za mijający rok wytężonej pracy, odniesione sukcesy, ale przede wszystkim do złożenia serdecznych, świątecznych życzeń, które prof. Piotr Gliński przekazał pracownikom Ministerstwa, wszystkim ludziom kultury w Polsce oraz ich rodzinom.

Wicepremier Piotr Gliński przyjął także od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Bożonarodzeniowa akcja przekazywania symbolicznego płomienia, który wędruje z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, w tym roku odbywa się pod hasłem „Światło, które łączy”. Od 1986 roku, dzięki skautom i harcerzom, płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku. Zgodnie z tradycją harcerze ZHP odbierają Światło od słowackich skautów. W tym roku zostało ono przekazane w niedzielę 16 grudnia w słowackiej części Tatr. Symboliczny płomień jest teraz przekazywany w całej Polsce, a także wędruje dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec oraz na północ – do Szwecji. (AK)

Powrót