Kolędnicy z Żytomierza11 Stycznia 2019

Jak co roku w styczniu, w Sali Balowej Pałacu w Koszęcinie odbył się koncert z cyklu „Kolędnicy z Żytomierza”. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Artyści polskiego pochodzenia odwiedzają województwo śląskie i są gośćmi Zespołu „Śląsk” już po raz dziesiąty.

Koncert odbył się przy pełnej widowni, wśród której zasiadła młodzież szkolna i pedagodzy ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie. Gości przywitał Zastępca Dyrektora Zespołu „Śląsk”, pan Tomasz Janikowski, który nawiązał także do współpracy Zespołu „Śląsk” z Żytomierskim Obwodowym Związkiem Polaków na Ukrainie i corocznego udziału Zespołu w Festiwalu Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”. Słowo wstępu wygłosiła także Prezes Związku, pani Wiktoria Laskowska – Szczur, podkreślając jak ważne dla nich są wizyty w Polsce i wspólne kolędowanie, które pozwala pielęgnować polską tradycję, pogłębiać narodowe więzi i troszczyć się o dziedzictwo kulturowe Polaków mieszkających na Ukrainie. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego reprezentowała pani Agata Żak.

Z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd do Koszęcina przyjechały zespoły, które po eliminacjach na XIII Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie wezmą udział XXV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Zespoły te są wizytówką polonijnych organizacji działających na Ukrainie, a możliwość przyjazdu do Polski i kolędowe na Śląsku to dla nich piękna tradycja dostarczająca wielu wzruszeń. Przed koszęcińską publicznością wystąpili: Zespół „Kolorowe Ptaszki” z Choroszewa pod kierunkiem Zasłużonej dla Kultury Polskiej pani Żanny Sziszkinej oraz Ludowy Zespół Polskiego Tańca „Korolisky pod kierunkiem Zasłużonej dla Kultury Polskiej Ireny Świtelskiej. Dla koszęcińskiej publiczności zaśpiewały także solistki: Anita Cyporenko, Irena Nawojewa, Halina Dowbysz, Swietłana Nikonorowa, Natalia Zubarewa, Katarzyna Bakalczuk i Katarzyna Rybczyńska. Zabrzmiały m.in. „Gdy śliczna Panna”, „Mizerna cicha”, „Bóg się rodzi”, „Do szopy” czy „Lulajże Jezuniu”, ale i mniej znane jak „Gore gwiazda”, „Narodzenia czas” czy pastorałki ukraińskie. Na zakończenie wszyscy wykonawcy zaśpiewali – świętującą jubileusz 200-lecia - „Cichą noc” w języku polskim, ukraińskim i niemieckim. Koszęcińska młodzież podziękowała żytomierskim kolędnikom bukietem kwiatów i owacją na stojąco.

Województwo Śląskie od wielu lat utrzymuje kontakty z Obwodem Żytomierskim na Ukrainie, wspierając Polaków mieszkających na tych terenach, skupionych wokół Związku Polaków w Żytomierzu. W 2015 roku władze województwa sformalizowały współpracę z Obwodem Żytomierskim i podpisały „Porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków z Żytomierską Obwodową Administracją Państwową”. Związek od 10 lat jest organizatorem projektu „Kolędnicy z Żytomierza”, w ramach którego zespoły artystyczne z Obwodu Żytomierskiego składające się z osób pochodzenia polskiego odwiedzają województwo śląskie. Ważnym punktem corocznej wizyty jest udział w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W tym roku kolędnicy z Żytomierza gościć będą w województwie od 9 do 15 stycznia. Kolędować będą jeszcze m.in:

• 11 stycznia, godz. 17.00 w Koszęcinie, w siedzibie zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (wstęp wolny)
• 13 stycznia, godz. 16.00 w Będzinie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek (wstęp wolny)
• 14 stycznia, godz. 17.00 w Bytomiu, w kościele św. Jacka w Rozbarku (wstęp wolny)

W ramach pobytu w siedzibie Zespołu „Śląsk” goście wezmą także udział w warsztatach etnograficznych, które poprowadzi instruktor Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej, zwiedzą także z przewodnikiem Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie. Polacy z Żytomierza odwiedzą również z kolędą podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. Św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. W drogę powrotną do domu wyruszą 15 stycznia. (AK)

Powrót