Wystawa "Pasja do harmonii"01 Lutego 2019

Przez cały styczeń w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” trwały pokazowe lekcje muzyki prowadzone przez Pana Romana Krysta, członka Stowarzyszenia Wspólnota „Gaude Mater” w Częstochowie, autora wystawy instrumentów pt. „Pasja do harmonii”. Zajęcia były adresowane do grup odwiedzających naszą siedzibę i podziwiających muzyczną ekspozycję.

Wystawę instrumentów pt. „Pasja do harmonii”, zrekonstruowanych i odnowionych przez Państwa Kryst, zwiedziło ok. 500 dzieci i młodzieży z okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Koszęcina , Szkoły Podstawowej im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Sadowa, Szkoły Podstawowej im. Juliusza Ligonia ze Strzebinia oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Śl. z Olesna. Dzieci wraz ze swymi wychowawcami z entuzjazmem uczestniczyły w lekcjach pokazowych gry na instrumentach oraz mogły same spróbować zagrać na akordeonie lub fisharmonii, co spotkało się z wielkim zainteresowaniem wśród młodych słuchaczy. Podczas lekcji dzieci żywo reagowały na muzykę, którą prezentował prowadzący grając m.in. fragmenty poloneza, mazura, krakowiaka, oberka czy krakowiaka. Lekcje prowadzone w formie konkursu z nagrodami spotkały się z ogólną radością. Na zakończenie zajęć dzieci z SP Koszęcin wręczyły autorowi podziękowania z przyznanym tytułem „Przyjaciela Szkoły”.

Jak mówią właściciele kolekcji, poprzez udostępnianie jej fragmentów instrumenty regionalne, często zapomniane, „stają się żywe i pamięć o ich występowaniu nie zaginie”. Wyjątkowa kolekcja unikatowych instrumentów, odszukanych i zrekonstruowanych przez Państwa  Grażynę Łoś-Kryst oraz Romana Kryst z Częstochowy, zawiera nie tylko harmonie i akordeony lecz również wiele innych instrumentów wykonanych przez polskich twórców. Każdy z instrumentów prezentowanych na wystawie jest inny, o każdym można opowiedzieć ciekawą historię - czy to jego powstania, czy życiorysu ludzi, którzy go wykonali. Wiele z nich to dzieła sztuki, wykonane ręcznie, często przez ludzi niekoniecznie wykształconych muzycznie. Większość eksponatów zostało pozyskanych w bardzo złym stanie technicznym i tylko ogromnym uporem, poświęceniem i kosztem codziennych wyrzeczeń właścicieli dostały one „drugie życie”. Wystawę instrumentów pt. „Pasja do harmonii” można podziwiać w siedzibie Zespołu „Śląsk” do końca marca. Zapraszamy! (DK)

Powrót