Koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu11 Lutego 2019

10 lutego chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpili w Sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Dwuczęściowy koncert Ambasadora Polskiej Kultury był prezentacją europejskiej oraz polskiej kultury ludowej. Całość tworzyła dynamiczne, wielobarwne widowisko zachwycające publiczność bogactwem różnorodnych pieśni i tańców z wielu krajów Europy.

Europejską część programu rozpoczął śląski „Trojak” – wizytówka Zespołu „Śląsk”. Dalej artyści baletu zaprezentowali m.in. tańce węgierskie, słowackie, irlandzkie, włoską tarantellę czy grecką zorbę, nie zapominając także o polskich, mocnych akcentach jak np. porywających tańcach górali podhalańskich czy polce opolskiej. Wśród kolekcji europejskich pieśni nie mogło zabraknąć słynnych przebojów: „O sole mio”, „Athina”, „Greensleeves”, „Montanara” czy „Ca C’est Paris”. Polskę reprezentowała wspaniała pieśń w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny „Hej, te nasze góry”.

W drugiej części programu Zespół „Śląsk” zabrał wrocławską publiczność w muzyczną podróż po Polsce. Krokiem dostojnego poloneza, do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pad Tadeusz”, balet rozpoczął prezentację narodowego dziedzictwa kulturowego. W repertuarze znalazły się także pozostałe tańce narodowe: mazur, kujawiak, oberek i krakowiak. Nie zabrakło pieśni ludowych obecnych w repertuarze „Śląska” od dziesięcioleci, ale i akcentów patriotycznych jak np. pieśni „Jak długo w sercach naszych” czy „Ułan i dziewczyna” – wojskowej piosenki, którą Zespół „Śląsk” przygotował na 100-lecie odzyskania niepodległości, do programu „Pieśń o Ojczyźnie”. Finałowy krakowiak w choreografii Elwiry Kamińskiej był wisienką na torcie tej muzycznej uczty. Koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu był ostatnim przed zimowym urlopem artystów Zespołu. Zachęcamy do śledzenia naszego kalendarza koncertów i do zobaczenia! (AK)

Powrót