Świętowaliśmy Dzień Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja i 98. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego06 Maja 2019

Majówka to nie tylko okazja do odpoczynku, ale również do wzięcia udziału w ważnych świętach narodowych. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jak zawsze aktywnie uczestniczył w majowych uroczystościach. Artystów Zespołu nie zabrakło podczas regionalnych i ogólnopolskich obchodów Dnia Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja i 98. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Majowe świętowanie Zespół rozpoczął 2 maja koncertem okolicznościowym chóru i orkiestry pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Z okazji Dnia Flagi zabrzmiał repertuar pieśni maryjnych i patriotycznych. W programie nie zabrakło także pieśni powstańczych z okresu Powstań Śląskich.

Podczas gdy chór i orkiestra koncertowali w Katowicach, balet Zespołu „Śląsk” reprezentował region w warszawskim Biało-Czerwonym Korowodzie. Pod hasłem „Jesteśmy różni, łączy nas Polska” ulicami stolicy przeszły reprezentacje instytucji kultury, zespołów tanecznych, teatralnych, plastycznych i rekonstruktorskich z całej Polski oraz zespoły polonijne - łącznie ponad 1300 osób z 50 różnych grup. Biało-Czerwony Korowód to pierwsze taki przemarsz inspirowany m.in. polonijnymi paradami w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie było organizowane przez Fundację Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Artyści baletu Zespołu „Śląsk” nie tylko przeszli wraz z innymi z placu Teatralnego ulicami Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką aż do Placu Piłsudskiego, zaprezentowali także poloneza w choreografii Jarosława Świątka do muzyki Fryderyka Chopina. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

3 maja z kolei, w Katowicach, z okazji Święta Narodowego 3-Maja oraz 98. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, soliści chóru wystąpili z koncertem pieśni patriotycznych i powstańczych. Okolicznościowy koncert, który odbył się przed Urzędem Wojewódzkim był zwieńczeniem rocznicowych obchodów organizowanych przez Wojewodę Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Katowic. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego a potem przeniosły pod Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy okolicznościowy wieniec złożył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wieńce złożyli także m.in. marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik. Kolejnym punktem uroczystości była msza święta w intencji Ojczyzny w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Katowic pod pomnik Wojciecha Korfantego, gdzie nastąpił moment kulminacyjny obchodów – odegranie hymnu państwowego, Apel Pamięci i złożenie kwiatów. W tym miejscu odbyła się uroczysta defilada pocztów sztandarowych służb mundurowych oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jak co roku towarzyszył świętującym Polakom ze swoimi koncertami, akcentując swoją obecność podczas najważniejszych uroczystości. Był śpiew, muzyka i taniec – barwnie, dynamicznie, a przede wszystkim – jak przystało na majowe święta – patriotycznie i religijnie. (AK)

Powrót