Zespół "Śląsk" ambasadorem polskości - z wizytą na Litwie w Roku Stanisława Moniuszki06 Maja 2019

W roku Stanisława Moniuszki, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 4 i 5 maja Zespół „Śląsk” wyruszył litewskimi śladami kompozytora i zaprezentował w Wilnie dwa koncerty z repertuarem sakralnym. „Mszę Piotrowińską” Moniuszki i pieśni maryjne można było usłyszeć w plenerze przy Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz w Kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie. Zespół wystąpił również w pełnym składzie z programem „A to Polska właśnie”, na gali z okazji 30-lecia Związku Polaków na Litwie. Artystom w litewskiej podróży towarzyszył Marszałek Województwa Śląskiego pan Jakub Chełstowski.

Zespół „Śląsk”, czerpiąc inspiracje muzyczne z narodowego dziedzictwa kulturowego, od kilku lat ma w swoim repertuarze koncerty sakralne z muzyką Stanisława Moniuszki. Z okazji jubileuszu 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki Zespół w sposób szczególny pragnie przypomnieć słuchaczom, że ten narodowy kompozytor był także twórcą ok. 80 utworów muzyki sakralnej, w tym m.in.: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Mniej znany, ale przez to niezwykle intersujący, repertuar sakralny Moniuszki nawiązuje do muzycznej kultury ludowej, co doskonale koresponduje z poziomem artystycznym Zespołu „Śląsk”.

4 maja, przy Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej wileńska publiczność wysłuchała fragmentów „Mszy Piotrowińskiej” oraz wybranych pieśni maryjnych z programu „Bogurodzica”. Koncert był zwieńczeniem wielkiej Parady Polskości, zorganizowanej przez Związek Polaków na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, a w tym roku również 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 30-lecia działalności Związku. Około 10 tysięcy Polaków z biało-czerwonymi flagami przemaszerowało ulicami Wilna, by u stóp ostrobramskiej kaplicy wysłuchać koncertu Zespołu „Śląsk” i wziąć udział w uroczystej mszy świętej. W pochodzie wzięli udział członkowie 14 oddziałów ZPL z całej Litwy, polskich szkół, zespołów artystycznych i organizacji społecznych. Obecni byli także przedstawiciele Rady Polonii Świata, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, liderzy organizacji polonijnych z różnych krajów. „Jest to niesamowite doświadczenie patriotyzmu i to takiego patriotyzmu przez duże P. Ten potok Polaków przed Ostrą Bramą to jest coś niesamowitego, pokazującego, że polskość ma się dobrze” – dzielił się swoimi wrażeniami Marszałek Jakub Chełstowski w rozmowie z reporterem Radia Katowice Piotrem Pagiełą.

Wieczorem tego samego dnia, chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Zygmunta Magiery wystąpili w Pałacu Kongresowym w Wilnie na gali z okazji 30-lecia Związku Polaków na Litwie oraz dla uczestników tegorocznych obchodów Dni Polonii i Polaków za Granicą. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że podczas tego niezwykłego spotkania Związek Polaków na Litwie uhonorował Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” Złotą Odznaką za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie. „Zespół ma światową klasę, to jest pełen profesjonalizm. Jest świetną marką województwa śląskiego i cieszę się, że w taki sposób działa prężnie. To są ambasadorowie, którzy robią naprawdę świetną robotę, docierają do serc - a o to w tym wszystkim chodzi” – podsumował na antenie Radia Katowice, obecny na gali Marszałek Jakub Chełstowski.

Na zakończenie litewskiej podróży, dokładnie w dniu dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, artyści chóru i orkiestry pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha wystąpili z „Mszą Piotrowińską” w Kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła. Stanisław Moniuszko napisał ogółem siedem mszy, „Msza Piotrowińska” powstała podobno w ciągu czterech dni, w kwietniu 1872 roku, do tekstu poezji religijnej Justyna Wojewódzkiego. Pierwsze wykonanie odbyło się w kościele sióstr wizytek w Warszawie w Zielone Świątki – 19 maja 1872 roku.  Koncert wzbogaciły pieśni patriotyczne, maryjne i ludowe.

Ta zaledwie dwudniowa trasa koncertowa na Litwie śladami Stanisława Moniuszki miała ogromne znaczenie zarówno emocjonalne, artystyczne, jak i pod względem promocji twórczości sakralnej kompozytora. Niezwykle ważny był udział w tym wydarzeniu Polaków mieszkających na Litwie, uczestników Dni Polonii i Polaków za Granicą. Bezcenną wartością koncertów okazała się więc także integracja polskiej społeczności wokół dzieł narodowego kompozytora, podkreślenie jego związków z Litwą oraz przybliżenie działalności artystycznej Ambasadora Polskiej Kultury – Zespołu „Śląsk”. Poprzez wybór miejsc koncertów: pleneru przy Ostrej Bramie i kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła, podkreślona została waga tych muzycznych spotkań i ich walory promocyjne dla obchodzonego w Polsce Roku Stanisława Moniuszki. Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i obecność Marszałka Województwa Śląskiego nadały wydarzeniom dodatkowej wartości, czyniąc z tych koncertów przedsięwzięcia prestiżowe. Pozostajemy z nadzieją, że wkrótce ponownie zagościmy na litewskiej ziemi… (AK)

 

Koncerty moniuszkowskie Zespołu „Śląsk” odbyły się w ramach zadania „Rok Moniuszki - impresje moniuszkowskie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powrót
Listopad 2020
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi