W Ministerstwie Kultury otwarto wystawę: Zespół "Śląsk" - dynamika tradycji09 Maja 2019

8 maja w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, wicepremier Piotr Gliński uroczyście otworzył wystawę pt. Zespół „Śląsk - dynamika tradycji. Ekspozycja została zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin założyciela Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - Stanisława Hadyny.

W otwarciu wystawy uczestniczyli, oprócz Ministra Kultury prof. Piotra Glińskiego, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w MKiDN Agnieszka Komar-Morawska i dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Zbigniew Cierniak

Na ekspozycję składa się 60 plansz ze zdjęciami i tekstami na temat Zespołu, zaprezentowane zostały także najważniejsze nagrody, pamiątki, unikalne kostiumy i ciekawostki, wydawnictwa fonograficzne z ostatnich lat i film promocyjny prezentujący współczesność Zespołu do wyświetlenia na monitorze w recepcji budynku Ministerstwa. Podtytuł wystawy brzmi: „Dziedzictwo. Dialog. Kreatywność. Dynamika. Współczesny dialog pomiędzy tradycją, a innowacyjnością. Portret Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w 100. rocznicę urodzin swego założyciela Stanisława Hadyny”. Założeniem ekspozycji jest zaprezentowanie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jako nowoczesnej instytucji artystycznej, czerpiącej ze źródeł kultury ludowej, stylizującej swoje działania artystyczne i edukacyjne według najnowszych trendów w sztuce oraz stale i dynamicznie poszukującej nowatorskich rozwiązań artystycznych i organizacyjnych dla kreowania nowego, świadomego i wymagającego odbiorcy. Motywem spajającym wystawę jest postrzeganie współczesnych zjawisk w kulturze przez pryzmat założyciela „Śląska” – Stanisława Hadyny, który stworzył  niepowtarzalny styl i wizerunek nowoczesnej instytucji artystycznej o wielonurtowym kręgu działania.

Otwierając wystawę prof. Piotr Gliński zwrócił uwagę, że wystawy w Ministerstwie Kultury mają już swoją tradycję, a w tym roku przypada 66-lecie istnienia zespołu oraz 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny - założyciela i wieloletniego dyrektora "Śląska" - co jest znakomitą okazją do prezentacji Zespołu. „Te wystawy mają taki charakter, że prezentują oczywiście jakiś wycinek polskiej kultury i są eksponowane w skromnych korytarzach ministerstwa kultury, ale to jest miejsce, gdzie przychodzi wiele osób związanych z kulturą, czyli można powiedzieć, że są tutaj rzecznicy kultury, liderzy kultury, osoby wpływowe, osoby wyznaczające trendy. Mają więc okazję zobaczyć coś ciekawego, specyficznego, a to także jest promocja pewnych wycinków polskiej kultury" - wskazał Minister.

Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk Zbigniew Cierniak podkreślił, że wystawa w Ministerstwie Kultury to ogromne wyróżnienie dla Zespołu: „Zespół „Śląsk" to prawdziwy ambasador polskiej kultury. Staramy się docierać wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, aby nasz kraj, naszą ojczyznę w sposób najlepszy z możliwych promować. Wystawa jest pigułką tej działalności, którą Zespół na co dzień podejmuje w różnych sferach” - powiedział Zbigniew Cierniak.

Cieszę się bardzo, że udało nam się wesprzeć w 2017 roku funkcjonowanie Zespołu i to współprowadzenie podniosło Zespół na wyższy poziom - w tym sensie, że mógł się doinwestować, może także znacznie częściej występować za granicą. (…) Widzę w tej chwili, że ta działalność jest już naprawdę bardzo szeroka - bo i działalność edukacyjna, taniec nowoczesny, współpraca ze szkołami baletowymi i szeroki repertuar jeśli chodzi o pomysły artystyczne, inscenizacyjne. Cieszę się, że Zespół dobrze się rozwija” – powiedział Minister podczas rozmowy z redaktorem Piotrem Pagiełą z Polskiego Radia Katowice

Otwarcie wystawy uświetnił występ solistów Zespołu "Śląsk". Ekspozycję można oglądać w siedzibie MKiDN do końca września 2019 roku.(AK)

Powrót