Z repertuarem moniuszkowskim na Jasnej Górze03 Czerwca 2019

Zespół „Śląsk” koncertowo świętuje jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. 2 czerwca, w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie, odbył się kolejny koncert w ramach Roku Stanisława Moniuszki. Z repertuarem muzyki sakralnej kompozytora wystąpili soliści, chór i orkiestra Zespołu pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha. Organizatorem spotkania, pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Abp Wacława Depo, było częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater.

Koncert, zorganizowany przez Stowarzyszenie, odbył się w wypełnionej po brzegi Bazylice na Jasnej Górze w niedzielę 2 czerwca. „Niech piękno wyśpiewane, które wybrzmi w Bazylice zmobilizuje nas wszystkich do jeszcze większego uwielbienia Boga Stwórcy, który objawia się w pięknie swojego stworzenia i talentach, które podziwiamy” – powiedział witając gości o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

W pierwszej części koncertu zabrzmiały „Litanie Ostrobramskie”, skomponowane przez Moniuszkę w latach 1843-55 dla Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie, do dziś uważane za jedne z najwybitniejszych dzieł sakralnych kompozytora. Premiera „Litanii Ostrobramskich” w wykonaniu Zespołu „Śląsk” odbyła się pięć lat temu w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Mary Panny w Bardzie Śląskim. Wiosną tego roku „Śląsk” nagrał je na płycie, która wkrótce ukaże się w ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego. „W interpretacji solistów, chóru i orkiestry „Śląska” utwory przyniosły słuchaczom głębokie modlitewne zamyślenie, zachwycając jednocześnie artystycznym kunsztem i monumentalnością brzmienia. Wnętrze jasnogórskiej Bazyliki dodatkowo pogłębiało modlitewny charakter muzyki” – relacjonowała jasnogórski koncert red. Anna Wyszyńska z Tygodnika „Niedziela”, patrona prasowego wydarzenia. W drugiej części Zespół wykonał m.in. „Bogurodzicę”, „Ave Maria”, „Jezu przekrasny” oraz „Boże, coś Polskę”. Na zakończenie, w nawiązaniu do obchodzonej 2 czerwca 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, publiczność wraz z artystami Zespołu zaśpiewała ukochaną pieśń Papieża Polaka – „Barkę”

Patronat honorowy nad koncertem objęli Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Metropolita Częstochowski abp. Wacław Depo oraz Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

 

Koncert na Jasnej Górze wieńczył pracowity i niezwykle ciekawy weekend Zespołu. W piątek soliści chóru wystąpili dla międzynarodowego grona szefów misji dyplomatycznych akredytowanych w RP, którzy przebywali w naszym regionie. Województwo śląskie gościło między innymi ambasadorów Argentyny, Bangladeszu, Wietnamu, Cypru, Indii, Sri Lanki, Filipin. Celem wizyty było przedstawienie potencjału śląskiego w zakresie gospodarczym, dziedzictwa kulturowego, historii oraz walorów turystycznych. Koncert w wykonaniu solistów chór Zespołu „Śląsk w Kopalni Królowej Luizy w Zabrzu, był ukoronowaniem pierwszego dnia wizyty dyplomatów. Sobotę, już w pełnym składzie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” spędził z publicznością w Krakowie, gdzie wystąpił z programem „A to Polska właśnie” na deskach Nowohuckiego Centrum Kultury. (AK)

Powrót