Kongres Młodzieży Polonijnej z udziałem artystów Zespołu "Śląsk"11 Lipca 2019

Przedstawiciele Zespołu „Śląsk” na czele z Dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem, wzięli udział w Kongresie Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej. Wśród wielu spotkań i atrakcji przygotowanych dla uczestników Kongresu w brazylijskiej Kurytybie były m.in. warsztaty taneczne pod kierunkiem artystów Zespołu "Śląsk". Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, patronat honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

„Krzewić polskość to oprócz chęci i zapału posiadać stosowne umiejętności” - wychodząc z tego założenia organizator Kongresu „Wspólnota Polska” zorganizował cykl warsztatów, a wśród nich m.in. warsztaty taneczne z Zespołem „Śląsk”. Kierownik artystyczny Jarosław Świątek oraz zastępca kierownika baletu Piotr Cegiełkowski wraz koryfejką baletu Moniką Cegiełkowską poprowadzili zajęcia, podczas których uczyli młodzież tańców z Górnego Śląska i Beskidu Żywieckiego. Dla uczestników zajęć zaśpiewała również solistka chóru Katarzyna Winiarczyk-Staszyńska.

Dla młodego pokolenia południowoamerykańskiej Polonii było to niezwykle ważne spotkanie. Potomkowie polskich emigrantów na tym kontynencie tracą kontakt z polską tożsamością, znajomość języka polskiego zanika, a kontakty z Polską z racji kosztów podróży lotniczych są coraz rzadsze. Tym bardziej cenna była dla nich możliwość kontaktu z reprezentantami polskiej kultury oraz nauka tańców, które są narodowym dziedzictwem. Dla przedstawicieli Zespołu „Śląsk” uczestnictwo w Kongresie to nie tylko okazja do podzielenia się swoją pasją i wiedzą z uczestnikami, ale i okazja do spotkań z osobistościami, które na co dzień współpracują z Polonią w Ameryce Południowej. Wśród wielu znakomitych gości Kongresu byli m.in.: Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Marta Olkowska, chargé d’affaires Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brazylii, Dariusz Bonisławski Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Krzysztof Łachmański Wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Zbysław Konopka Wiceprezes Związku Polaków w Argentynie, Lori Araujo, dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” z Kurytyby oraz przedstawiciele Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej w Brazylii. Efektem rozmów przeprowadzonych podczas tych cennych spotkań będzie przyszłoroczna trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Brazylii i Argentynie.

Instytucje opiekujące się Polonią, w tym zwłaszcza Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, podejmują konsekwentne działania, aby troszczyć się o zachowanie właściwych relacji Polonii z ojczystym krajem. Kongres Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej był więc szczególnie ważnym wydarzeniem w tegorocznym kalendarzu Stowarzyszenia. Podczas Kongresu spotkały się młode osoby polskiego pochodzenia z Argentyny, Brazylii, Chile i Peru. Celem była integracja i poznanie tych środowisk, wsłuchanie się w ich potrzeby, stworzenie im platformy do debaty, dyskusji, wspólnego wypracowania strategii działania na najbliższy czas, pokazanie różnych możliwości współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i instytucjami rządowymi wspierającymi Polonię, ale także prezentacja dzisiejszej Polski, kultury i sztuki. Kongres odbywający się w dniach 3-7 lipca w Kurytybie w Brazylii był pierwszym z trzech Kongresów Młodzieży Polonijnej organizowanych przez „Wspólnotę Polską” w 2019 roku.

Serdecznie dziękujemy Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP i Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za umożliwienie uczestnictwa w Kongresie i promocji polskiej kultury w Ameryce Południowej. (AK)

https://www.facebook.com/PolonijnaAgencjaInformacyjna/videos/397901330820795/

https://cdn.fbsbx.com/ Kurytyba- warsztaty

https://cdn.fbsbx.com/ Kurytyba-kończy-się-kongres

Powrót