Byliśmy na OFF Festiwalu!05 Sierpnia 2019

Z wielkim rozmachem Zespół „Śląsk” wraca do pracy po urlopowej przerwie. Niemal wprost ze sceny amfiteatru w Świnoujściu, po wielogodzinnej podróży, chór, balet i orkiestra wystąpili w niedzielę na OFF Festiwalu w Katowicach. Entuzjazm kilkunastotysięcznej festiwalowej publiczności, słowa uznania
i wzruszenia jeszcze długo pozostaną w pamięci artystów. To była wspaniała, artystyczna przygoda!

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił na OFF Festivalu na głównej Scenie Perlage. W pełnym składzie: chór, balet i orkiestra, Zespół zaprezentował swój przebojowy, ludowo-narodowy repertuar, a jednocześnie wpisał się w muzyczną różnorodność tej imprezy. Po raz pierwszy na OFF Festiwalu wystąpił zespół w tak dużym składzie osobowym, przed publicznością, która - w sporej części - po raz pierwszy miała okazję podziwiać Zespół „Śląsk”.

„W tym roku graliśmy już ze znakomitym jazzmanem Wojtkiem Mazolewskim, a na Stadionie Śląskim dla 46 tysięcy osób z raperem Miuoshem. Jeszcze w tym roku wystąpimy z zespołem SBB na Śląsku Cieszyńskim oraz na Stadionie Śląskim z okazji obchodów setnej rocznicy I Powstania Śląskiego z Filharmonią Śląską oraz z Miuoshem i Grubsonem. Takie koncerty pokazują, że zespół „Śląsk” jest instytucją wielowymiarową, pozwalają też odczarować myślenie o zespole tylko w wymiarze grania repertuaru tradycyjnego” – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak. „Katowicka impreza jest jednak dla nas istotna, bo pozwoli pokazać wielowymiarowość naszego zespołu. Poza tym, granie dla publiczności, która nie miała jeszcze z nami kontaktu i nie do końca zdaje sobie sprawę z repertuaru daje zawsze dużą radość” – komentował Dyrektor jeszcze przed koncertem na OFF-owej scenie.

„Absolutnie wzruszający”, „Definicja tych wszystkich momentów, dla których się tutaj przyjeżdża”, „Ciary! Niesamowity koncert”, „Wzruszenie i łzy w oczach. Dawno czegoś takiego nie przeżyliśmy. Dziękujemy!”, „Strzał w dziesiątkę!”, „Piękny koncert, mega wzruszenie, była moc!!” – takie gorące komentarze można było przeczytać po koncercie „Śląska” na oficjalnym, facebookowym profilu OFF Festivalu.

Redaktor Piotr Jagielski, dziennikarz Onet Muzyka, napisał: „Kto by pomyślał, że to Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" okaże się przebojem trzeciego dnia festiwalu i da jeden z najlepszych koncertów tegorocznego OFF-a. (…) Kto by pomyślał, że takie połączenie - festiwalu, kojarzonego z muzyką współczesną, alternatywną i pieśni oraz tańców ludowych wzbudzi taki aplauz widowni, która licznie stawiła się pod Sceną Perlage. Nie wiem, kto wpadł na pomysł tego występu na OFF-ie, ale był to strzał w dziesiątkę” – czytamy na Onet Muzyka.

Kilkunastotysięczna publiczność zgromadzona przed sceną Perlage w Katowicach, swoim entuzjastycznym przyjęciem zdecydowanie dała odczuć artystom, że na OFF Festivalu jest także miejsce na kulturę ludową.

Organizowany od 2006 roku OFF Festival to jedna z najpopularniejszych i największych festiwalowych imprez z w Polsce. 80 wykonawców, 5 scen i kilkadziesiąt tysięcy fanów - tak w skrócie przedstawiała się czternasta edycja festiwalu, który przez trzy dni rozgrywał się w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Jak mówi Artur Rojek, pomysłodawca, twórca i dyrektor artystyczny OFF Festivalu: „OFF narodził się z marzeń i pasji dzielenia się muzyką. Chciałem stworzyć pierwsze w Polsce wydarzenie, które połączy fanów muzyki i artystów ze wszystkich zakątków świata. Chciałem robić rzeczy, o których inni mówili mi, że się nie robi. Mieszanie gatunków, gwałtowne zmiany epok i brzmień? Robimy to. Łamanie schematów, wyznaczanie trendów? Proszę bardzo”. Dziękując Arturowi Rojkowi za zaproszenie do tego fantastycznego projektu, z dumą odnotowujemy, że Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” znakomicie się wpisał w te założenia. (AK)

Powrót