"Gwiozda Łowicka" dla Zespołu "Śląsk"09 Września 2019

7 września, na Starym Rynku w Łowiczu odbyła się uroczystość odsłonięcia „Gwiozd Łowickich”, wyróżnień przyznawanych przez Burmistrza Miasta Łowicza za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Miło nam poinformować, że jednym z czterech tegorocznych laureatów został Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”!

Zespół wyróżniono „Gwiozdą Łowicką” w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej za znaczące i wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie. Nagrodę w imieniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odebrał Kierownik Artystyczny Jarosław Świątek wraz z delegacją artystów. W kategorii twórczość ludowa uhonorowano Danutę Wojdę z Łowicza oraz kultywującą tradycje rzeźbiarskie rodzinę państwa Krajewskich z Zawidza na Mazowszu. Obok Zespołu „Śląsk”, w kategorii upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej, „Gwiozdą Łowicką” wyróżniono także łowiczanina Stanisława Wielca, wieloletniego kierownika ZPiT „Blichowiacy”, a także założyciela i kierownika ZPiT „Masovia”.

Po raz pierwszy uroczyste odsłonięcie „Gwiozd Łowickich” odbyło się 12 czerwca 2011 roku. Nagrodę może otrzymać osoba fizyczna lub prawna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej np. rzeźby, pieśni ludowej, tańca, hafciarstwa czy plecionkarstwa. Nagrodą jest pamiątkowa tablica w kształcie łowickiej wycinanki, wykonana z hartowanego szkła i wmurowana w chodnik na placu Starego Rynku. To jedyna w Polsce Aleja Gwiozd, która honoruje wybitnych przedstawicieli kultury ludowej. O łowickie wyróżnienie dla Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wnioskował Burmistrz Miasta Lubliniec. (AK)

Fot. Grzegorz Turski – UM w Łowiczu

Powrót