Jubileuszowa Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach09 Września 2019

7 września koncertem galowym „A to Polska właśnie” chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Zygmunta Magiery, uświetnili Jubileuszową XXV Galę Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Gala, odbywająca się w hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice, zgromadziła około pół tysiąca gości. Podczas tego biznesowego spotkania odbył się także finał X edycji Konkursu „Marka-Śląskie”.

W imieniu Marszałka Jakuba Chełstowskiego, wieczór oficjalnie rozpoczęła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego oraz Wiktor Pawlik, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach, a także Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic. Wśród licznie zgromadzonych gości byli m.in. były premier Jerzy Buzek, śląscy parlamentarzyści, przedstawiciele śląskich samorządów, korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele środowiska śląskich przedsiębiorców, nauki i szkolnictwa wyższego, a także służb mundurowych i duchowieństwa. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek.

Spotkanie, jak co roku, było także okazją do przyznania nagród i wyróżnień, m.in. odznaczeń państwowych, które wręczył Wojewoda Jarosław Wieczorek. Podczas Gali wręczono również odznaczenia regionalne, Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie oraz Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Ważnym momentem sobotniej uroczystości było rozstrzygnięcie X edycji prestiżowego Konkursu „Marka-Śląskie”, który jest współfinansowany ze środków województwa śląskiego, a organizowany wraz z „Dziennikiem Zachodnim”, TVP Katowice oraz Radiem Katowice. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2010 roku laureatem pierwszej edycji Konkursu „Marka Śląskie” został Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, w 2013 roku wyróżnienie w kategorii Osobowość Roku „Marka Śląskie” odebrał Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak.

Sobotnią Galę uświetnił chór, balet i orkiestra Zespołu koncertem galowym „A to Polska właśnie”. W programie znalazły się największe przeboje Zespołu w opracowaniach Stanisława Hadyny, i choreografie Elwiry Kamińskiej. Od trojaka, przez tańce narodowe aż po tańce górali podhalańskich, od „Karolinki” i „Gdybym to ja miała”, przez „Głęboką studzienkę” aż po „Ondraszka” – Zespół „Śląsk” po raz kolejny zabrał publiczność w taneczno-muzyczną podróż po Polsce, a w Roku Stanisława Hadyny podkreślił to, co twórca Zespołu pozostawił mu najcenniejszego. Orkiestra Zespołu „Śląsk” towarzyszyła także solistom Opery Śląskiej Annie Boruckiej, Łukaszowi Goikowi i Maciejowi Komanderze, w wykonaniu operowych przebojów. Z rąk Prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach pana Wiktora Pawlika, Dyrektor Zespołu „Śląsk” odebrał podziękowanie dla całego Zespołu za „wyjątkową pasję i zaangażowanie na rzecz upowszechniania kultury śląskiej oraz wieloletnie wspieranie działań Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach”. (AK)

Powrót