Sędzia Józef Musioł w Filmotece Śląskich Portretów Mówionych08 Maja 2013

Od dwóch dni, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rejestrowany jest filmowy wywiad z Przewodniczącym Rady Programowej Zespołu, Józefem Musiołem. Nagranie powstaje w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach - Filmoteka Śląskich Portretów Mówionych.

Ideą projektu autorstwa Jana Zuba jest stworzenie multimedialnej kolekcji składającej się ze wspomnień świadków historii Śląska. Na liście osób, które zgodziły się na nagrania, znajdują się m.in. wieloletni sędzia Sądu Najwyższego Józef Musioł, aktor Bernard Krawczyk, były prezes Wyższego Urzędu Górniczego, uczestnik Powstania Warszawskiego Jerzy Malara, muzyk jazzowy, malarz Jerzy Milian, witrażysta Wiktor Ostrzołek, wybitny lekarz prof. Franciszek Kokot. Jak czytamy na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej: „Celem nagrań przygotowywanych przy współpracy Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej jest utworzenie żywego – atrakcyjnego dla badaczy, historyków, pasjonatów, nauczycieli – przekazu, ukazującego historię regionu oczami jego mieszkańca – uczestnika ważnych wydarzeń, twórcy, polityka, sportowca, społecznika, artysty itd. Bohaterami nagrań są osoby, które w swoim życiu wielokrotnie musiały dokonywać ważnych wyborów, wplatających  się w tkankę wielkiej i małej śląskiej historii.”

Materiał filmowy z udziałem Sędziego Józefa Musioła rejestrowany jest w Izbie Tradycji Zespołu „Śląsk”. Zrealizowano już ok. 7 godzin nagrań. Jak mówi Sędzia Józef Musioł, zależało mu na tym, aby wywiad zarejestrowano na ziemi śląskiej, w siedzibie Zespołu „Śląsk”. To tutaj chciał opowiedzieć o swojej przeszłości, przedstawić swoje wizje społeczne i zawodowe. Jak podkreśla Sędzia czuje się mocno związany z Zespołem „Śląsk” od pierwszego koncertu, który obejrzał w Krakowie wiele lat temu. Ówczesna fascynacja zaowocowała potem przyjaźnią z twórcą Zespołu, Stanisławem Hadyną i zrodziła głębokie więzy ze „Śląskiem”, których ukoronowaniem było objęcie funkcji Przewodniczącego Rady Programowej Zespołu. 

Nagranie wywiadu z dr Józefem Musiołem w ciągu najbliższych tygodni zostanie włączone do kolekcji zasobów Biblioteki Śląskiej i będzie udostępniane czytelnikom.(AK)

Powrót
Kwiecień 2021
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Najbliższe koncerty

    Zapowiedzi