"Wesele na Górnym Śląsku" w hołdzie rodzinom18 Maja 2013

„Weselem na Górnym Śląsku” zainaugurowano w miniony weekend VI Metropolitalne Święto Rodziny na Śląsku. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Rodzina wiarygodna". Wieczorną inaugurację artystyczną poprzedziły msze święte w archikatedrze w Katowicach oraz katedrach w Gliwicach i Opolu.

Na rozpoczęte w sobotę Metropolitalne Święto Rodziny złożą się koncerty, spektakle i festyny. Jego artystyczną inauguracją był sobotni koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Artyści zaprezentowali widowisko "Wesele na Górnym Śląsku", w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu wraz z gościnnym udziałem aktorów śląskich teatrów. Jak podkreślił Dyrektor Zbigniew Cierniak: „Wesele na Górnym Śląsku” jest widowiskiem, które doskonale wpisuje się w klimat Metropolitalnego Święta Rodziny - jest pochwałą wartości rodzinnych, tradycji głęboko zakorzenionych na Śląsku, przekazywanych z troską następnym pokoleniom. To piękna opowieść o rodzinie, o jej budowaniu w oparciu o miłość, siłę rodzinnego obyczaju, wiarę w Boga i potęgę jedności pokoleń. Spektakl był już prezentowany w Katowicach, Chorzowie oraz w Karolinie - siedzibie Zespołu „Mazowsze” - wszędzie zbierał niezwykle pozytywne recenzje. Publiczność była zachwycona nie tylko jego artystycznym wymiarem, ale właśnie przekazem jaki niesie. Wcześniej nie mieliśmy okazji prezentować widowiska uczestnikom Metropolitalnego Święta Rodziny, dlatego wybór tego spektaklu na inaugurację tegorocznego Święta był niemal oczywisty”.

Wśród wielu znakomitych gości przybyłych do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu byli m.in.: Prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka - Szulik, metropolita katowicki Abp Wiktor Skworc, Abp Damian Zimoń, senator Maria Pańczyk - Poździej, posłanka Europarlamentu Małgorzata Handzlik.

W programie pozostałych wydarzeń tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny znajdą się jeszcze m.in.: VIII Kiermasz Wydawców Katolickich, V Chorzowski Bieg Rodzinny w Parku Śląskim w Chorzowie, czy premiera spektaklu "Serce" Edmunda de Amicisa w Teatrze Ateneum w Katowicach.

Metropolitalne Święto Rodziny zrodziło się w roku 2008 z inicjatywy ówczesnej wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, a także dzięki wsparciu abp. Damiana Zimonia, ówczesnego metropolity katowickiego. Zasadniczym celem święta stała się promocja rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary oraz budowania trwałych więzi społecznych.

W jego organizację włączyły się przede wszystkim władze samorządowe śląskich miast, Górnośląski Związek Metropolitalny "Metropolia Silesia", parafialne struktury Kościoła, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne. W tym roku w obchody święta obok województwa śląskiego włączyło się również bardzo aktywnie województwo opolskie.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest prezydent Zabrza. Poza przedstawicielami miast z województw śląskiego i opolskiego w organizację święta włączają się także m.in. organizacje samorządowe, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Księgarnia Św. Jacka, Biblioteka Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk". (AK)

Powrót