III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"

3 - 9 września 2018 r

Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Koszęcin, ul. Zamkowa 3
Wstęp wolny.

 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza do swojej siedziby na trzecią edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”. W programie m.in. otwarte wieczory folklorystyczne z udziałem zespołów z Meksyku, Gruzji, Macedonii, Chorwacji, RPA i Panamy. 3 września Festiwal otworzy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Organizowany po raz trzeci w Koszęcinie Festiwal Folklorystyczny jest nowatorskim pomysłem kreatywnego podejścia do kultury narodowej i ludowej. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur to ciekawy materiał do wykorzystania przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi. Gospodarzem Festiwalu jest Zespół „Śląsk”, który do swojej siedziby zaprosił po raz kolejny amatorskie zespoły folklorystyczne z różnych stron świata, prezentujące zróżnicowany folklor. Chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” powitają uczestników Festiwalu swoim koncertem - 3 września o godz. 21:00.

Zespoły uczestniczące w Festiwalu będą gospodarzem jednego, konkretnego dnia, podczas którego prezentowana będzie kultura danego kraju lub regionu,  kuchnia oraz zwyczaje i obrzędy, a pedagodzy zespołu poprowadzą warsztaty artystyczne z pozostałymi uczestnikami Festiwalu. Zwieńczeniem dnia będzie koncert prezentujący dorobek danego podmiotu, biorącego udział w Festiwalu.

Wszyscy uczestnicy, pod okiem kierownika artystycznego będą realizowali także wspólne zajęcia, których celem będzie przygotowanie widowiska według stworzonego wcześniej scenariusza. Spektakl zostanie zaprezentowany na finał Festiwalu, w jednym z miast aglomeracji śląskiej współpracującym z Festiwalem. W tym roku będzie to Częstochowa. Koncert odbędzie się 7 września o godz. 18:00 na Placu Biegańskiego w Częstochowie. Będzie połączony ze zwiedzaniem Jasnej Góry oraz prezentacją zespołów na ulicach miasta.

Na Finałowy Koncert Galowy zapraszamy do Koszęcina 8 września o godz. 18:00.

Zadaniem festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno do uczestników jaki i do widzów – odbiorców), aby namówić ich do aktywnego uczestnictwa w przekazywaniu i odbiorze polskiej tradycji muzycznej i tanecznej, polskiego obyczaju i zwyczaju. Znajdując cechy wspólne, ale również różnice kulturowe, zachęcamy młode pokolenie do korzystania z dorobku własnego dziedzictwa kulturowego.

Tegoroczną edycję Festiwalu „Silesia” swoim patronatem honorowym objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Śląskiego.

 

W III Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Silesia” w Koszęcinie udział wezmą:

- Cultural Art Association „Šumari” z Chorwacji

Klub kulturalny "SUMARI" to zespół folklorystyczny z Chorwacji, założony w 1952 roku. Celem istnienia grupy tanecznej jest poszukiwanie, zbieranie, praca artystyczna i aranżacja choreografii zgromadzonych pośród ogromnego bogactwa folklorystycznej tradycji chorwackiej. Miejscem, w którym żyją i pracują członkowie grupy, jest Vinkovci, miasto o długich i bogatych tradycjach.

"SUMARI" odwiedziło większość krajów europejskich i pojawiło się na najbardziej znanych scenach świata i Europy. Klub nigdy nie zawiódł swojej zawsze entuzjastycznie nastawionej publiczności,  wśród której  są  ludzie kultury i sztuki, a także profesjonalni krytycy, którzy uważają, że "SUMARI" jest jednym z najlepszych zespołów folklorystycznych w Chorwacji.

W "SUMARI" pracują etnologowie, choreografowie, muzykolodzy i kompozytorzy muzyki ludowej. Takie podejście zaowocowało wysokiej jakości repertuarem choreograficznym, dzięki któremu ten zespół stał się sławny w całej Europie.

Zespół posiada własne kolekcje strojów narodowych. Wszystkie kostiumy mają wyjątkową wartość. W repertuarze zespołu znajdują się choreografie ze wszystkich części Chorwacji, a także kompozycje wokalne i instrumentalne. Dzięki bogatemu repertuarowi, choreografiom, umiejętnościom  technicznym oraz  perfekcyjnemu wykonawstwu "SUMARI" ekscytuje zarówno publiczność chorwacką, jak i zagraniczną.

   

 

- The Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Ensemble „University 2 – Flying Georgians” z Gruzji

Zespół „University 2” został założony w 1996 roku przez Davida Kikvadze. „The Flying Georgians” przedstawia historię opowiadającą o przygodach gruzińskiej duszy wraz z jej przemianą. Ciekawość podczas występu wzbudzają mężczyźni, którzy podczas tańca wykorzystują niepowtarzalnie  oryginalną technikę, gdyż jako jedyni na świecie tańczą na palcach bez użycia point. Ogromne wrażenie sprawiają ich energiczne skoki oraz obroty wykonywane z niezwykłą prędkością i precyzją. Tancerki natomiast poruszają się na scenie z ogromną gracją i wdziękiem odzwierciedlając swoje emocje w ruchu.

Zespół zaprezentował się na wielu festiwalach międzynarodowych, m. in.: w Meksyku, USA, Brazylii, Argentynie, Hiszpanii, Ukrainie, Francji, Rosji, Białorusi, Chinach, Turcji, Portugalii, Rumunii, Bułgarii, we Włoszech, na Węgrzech oraz w Polsce.

   

 

 

 

 

- Academic Cultural and Artistic Association „Mirce Acev“ z Macedonii

Zespół „Mirce Acev” wchodzi w skład Akademickiego Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego w Skopje – stolicy Republik Macedonii. Zespół rozpoczął swoją działalność w 1949 roku. Program zespołu składa się z tradycyjnych tańców i pieśni ze wszystkich regionów Macedonii. W repertuarze zespołu znajduje się perła macedońskiego folkloru "Teskoto" (w tłumaczeniu: ciężki), a także inne oryginalne tańce z pozostałych części Macedonii, jak np.: tańce i pieśni ze wschodniej Macedonii, Regionu Povardarie i innych. Ponadto repertuar obejmuje układy choreograficzne przybliżające  rzemiosła lub zawody charakterystyczne dla ludności z tych regionów. Odnosi się to do układów: Kalajdzhisko, Tresenica oraz Zetvarka.  Zespół szczyci się historią licznych koncertów i występów gościnnych na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.: w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie, Szwecji, Turcji, Niemczech, Polsce, Francji, Austrii, Rumunii, Bułgarii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Słowenii oraz Czarnogórze.

 

- Gran Ballet Folklorico Panama Fuerta Raza z Panamy

Po 13 latach nieprzerwanej pracy Gran Ballet Folklorico Panama Fuerte Raza uznawany jest za najbardziej ekspresyjny zespół pokazujący folklor panamski. Zespół zyskuje uznanie na scenach zarówno rodzimych jak i międzynarodowych. Jest jednym z największych folklorystycznych grup w całej Panamie – podczas występu na scenie tańczy jednocześnie 50 tancerzy. Gran Ballet Folklorico Panama Fuerte Raza posiada  awangardowy repertuar współtworzony ze spektakularnymi  dekoracjami scenicznymi. Mimo, że głównym celem zespołu jest pielęgnowanie korzeni kultury panamskiej, zarówno choreografia jak i wszystkie kreacje zespołu wzbogacane są odrobiną stylizacji,  co przekłada się na przepiękne, bogate w kolory widowisko. Gran Ballet Folklorico Panama Fuerte Raza reprezentuje dumnie swój kraj i  zaczarował widzów również na scenach  w Kostaryce, Dominikanie, Kolumbii, Peru, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech oraz Francji. W listopadzie 2016 roku, zespół został oficjalnym reprezentantem kraju na Międzynarodowym Festiwalu Filmu w mieście Guadalajara, który transmitowany był przez  ponad 20 różnych kanałów telewizyjnych na całym świecie.

   

 

- Dikwena tse Botse tsa Gamatsepe Amazebra Folklore Dance Ensemble z Republiki Południowej Afryki

 

- Compañía Folklórica Orizaba Repique z Meksyku

Zespół Compañía Folklórica Orizaba Repique z Meksyku został założony 27 sierpnia 2010 roku, aby pielęgnować narodowe tradycje swojego kraju. Program artystyczny zespołu nawiązuje do tradycji i obrzędów rodzimego regionu, jakim jest stan Veracruz. Dla zespołu szczególnie ważna jest oryginalna (przedkolonizacyjna) tradycja, dlatego też w ich repertuarze znajdziemy prezentację ceremonii zaślubin opartą na folklorze ludu.

 

 

Program III Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” w Koszęcinie:

3 września 2018
18:00 - WIECZÓR MEKSYKAŃSKI
Compañía Folklórica Orizaba Repique z Meksyku
21:00 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisław Hadyny – „A to Polska właśnie”

4 września 2018
18:00 - WIECZÓR GRUZIŃSKI
The Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Ensemble “University 2 – Flying Georgians” - Gruzja

5 września 2018
18:00 - WIECZÓR BAŁKAŃSKI
Cultural Art Association “Šumari” - Chorwacja
Academic Cultural and Artistic Association „Mirce Acev“- Macedonia

6 września 2018
18:00 WIECZÓR AFRYKAŃSKI
Ama - Zebra Youth Organisation - Republika Południowej Afryki

8 września 2018
18.00 - KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU
CHORWACJA - Cultural  Art Association “Šumari”
GRUZJA - The Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Ensemble “University 2 – Flying Georgians” - z przyczyn niezależnych od organizatora zespół z Gruzji nie weźmie udziału w koncercie finałowym 
MACEDONIA - Academic Cultural and Artistic Association „Mirce Acev“
PANAMA - Gran Ballet Folklorico Panama Fuerta Raza
REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI - Ama - Zebra Youth Organisation

9 września 2018
18:00 - WIECZÓR PANAMSKI
Gran Ballet Folklorico Panama Fuerta Raza – Panama

Koncerty odbywają się w namiocie koncertowym na dziedzińcu pałacowym. WSTĘP WOLNY.

 

Kontakt:
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im .Stanisława Hadyny
ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
tel: +48 34 310 64 03, e-mail:centrum.edukacji@zespolslask.pl

 


Zobacz również

 • RODO obowiązek informacyjny
  • Przyjaciele
   • Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
    • Inwestycje
     • Inwestycje współfinansowane ze środków UE
      • Kontakt
       • Aktualności
        • O projekcie
         • Galeria
          • Stan obiektów przed realizacją I etapu
           • Brama cesarska
            • Dom Pracy Twórczej
             • Pałac
              • Pawilon im. E. Kamińskiej
              • Stan obiektów po realizacji I etapu
               • Dom Pracy Twórczej
                • Wieża i Kaplica
                 • Pałac
                  • Pawilon
                  • Stan przed realizacją II i III etapu
                   • Alejki i ogrodzenie
                    • Garaże
                     • Wieża i Kaplica
                      • Lewe skrzydło
                       • Łącznik
                        • Portiernia
                         • Prawe skrzydło
                         • Bieżąca realizacja Projektu
                          • Garaż wielostanowiskowy
                           • Wieża i Kaplica
                            • Park
                             • Pałac
                              • Łącznik
                               • Lewe skrzydło
                                • Prawe skrzydło
                             • Pozostałe inwestycje
                              • Aktualności
                               • Kontakt
                                • Galeria pozostałe inwestysje
                                 • Prace konserwatorskie w dawnej ujeżdżalni
                                  • Adaptacja budynku dawnej ujeżdżalni
                                   • Aranżacja piwnic Domu pracy twórczej
                                 • Przetargi
                                  • Dofinansowanie
                                   • Sklep