Rekordy Pikniku Rodzinnego "Country w Leśnej Dolinie"

Tradycją Pikniku Rodzinnego „Country w Leśnej Dolinie”jest fantastyczna, rodzinna zabawa w ustanawianie rekordów. Uczestnicy Pikniku mają na koncie rekord w parzeniu i piciu herbatki z Leśnej Doliny, stworzyli najdłuższe lasso, zbudowali największe sombrero, bili rekordy w korowodzie tańca country i malowali najdłuższy obraz. Zachęcamy do zapoznania się z historią koszęcińskich rekordów podczas „Country w Leśnej Dolinie”.

Tak było rok temu...
 

2013
Podczas VII edycji Pikniku Rodzinnego Country w Leśnej Dolinie powstawał najdłuższy tekst piosenki country. Każdy uczestnik Pikniku mógł dopisać swoją zwrotkę lub zaproponować tylko kilka haseł. W ten sposób, przez dwa dni wspólnej zabawy powstało 50 zwrotek tekstu piosenki, której tematem przewodnim jest Piknik „Country w Leśnej Dolinie”. Muzykę do tekstu zobowiązał się napisać jeden z najsłynniejszych zespołów country
- „Whiskey River”.
Podczas Pikniku udało się także pobić kolejny rekord w najdłuższym korowodzie tańca country. Ustanowiony cztery lata temu rekord (327 osób) jest tradycyjnie pobijany podczas koncertu zespołu „Whiskey River”. Przy ich znakomitej muzyce do wspólnej zabawy włączyły się 553 osoby! To o ponad 100 więcej od zeszłorocznego wyniku. Każdy uczestnik miał na sobie countrową chusteczkę lub gwiazdę szeryfa przygotowaną przez dzieci na „Małej Farmie Twórczości”. Stylizacje w klimacie Dzikiego Zachodu doceniono zwłaszcza
w drugim dniu imprezy, kiedy spośród uczestników Pikniku wybrano Miss i Mistera Country.

…a tak w poprzednich latach.

2007
Przez trzy dni Koszęcin rozbrzmiewał rytmami country, prezentowanymi przez największe gwiazdy tego gatunku w Polsce. Wystąpili  między innymi: Tomasz Szwed, „Garden Party”, „The Trace”, „Johny Walker”, „Mariusz Kalaga & Partners”, „Whiskey River”, „Kasia Bochenek & Black Horse” oraz „Marysia Gorajska & Awra”. Specjalnie na tę imprezę przyjechały  zespoły z Czech: „Drops” oraz „Target”.

Na miłośników muzyki country i wypoczynku na świeżym powietrzu czekała  niezliczona ilość atrakcji. Oprócz uczestnictwa w koncertach można było  nauczyć się tańca country. Kurs poprowadzili tancerze Zespołu „Śląsk”, a zdobyte umiejętności można było sprawdzić na wieczornych Potupajach - zabawach tanecznych w rytmie country. Odbyły się także atrakcyjne konkursy, m.in. Grzybiarz Leśnej Doliny - na największy grzyb jadalny i największą ilość zebranych grzybów w Leśnej Dolinie, Leśny Siłacz, Raki i pokraki - konkursy i zabawy rodzinne. Można było wziąć udział w pokazie westernów w reżyserii Józefa Kłyka, przejechać się Koszęcińskim Dyliżansem z Leśnej Doliny, skorzystać z atrakcji wesołego miasteczka i posmakować kuchni śląskiej. Chętni mogli także honorowo oddać krew w specjalnym ambulansie akcji Wakacyjna Kropla Życia.

Gwoździem programu pikniku Country w Leśnej Dolinie (18 sierpnia) była próba bicia rekordu świata w ilości wypitej Herbatki Ziołowej z Leśnej Doliny. Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich, biorąc pod uwagę tradycyjne, śląskie przepisy zielarskie, opracował wyjątkową recepturę, która zawiera zestaw najlepszych ziół. Napar przygotowywany był w specjalnym kotle o parametrach: waga - 3 tony, pojemność - 13 500 litrów, średnica - 360 cm i wysokości ze stelażem - 230 cm. Herbatka ziołowa była serwowana uczestnikom zabawy przez cały dzień. Nad przebiegiem próby bicia rekordu czuwała Komisja Nadzorująca złożona z przedstawicieli organizatorów.

2008
Oprócz koncertów muzyki country można było wziąć udział w różnego typu konkursach i zabawach, które zaplanowano dla każdej grupy wiekowej. Specjalnie dla publiczności odbył się rajd pojazdów zabytkowych Automobilklubu Śląskiego, powstała wioska Indiańska i wesołe miasteczko. Można było uczestniczyć w zawodach wędkarskich oraz w plenerze malarskim podczas próby bicia rekordu świata w najdłuższym obrazie pt.: „Przyroda Leśnej Doliny”.

2009
Wystąpiły gwiazdy country ze Słowacji, Czech i z Polski, takie jak: „Babsztyl”, „Czas na Grass”, „Whiskey River”, „Grupa Furmana”. W ciągu tej trzydniowej imprezy można było uczestniczyć w wielu zawodach i konkursach. Zorganizowano warsztaty rękodzielnictwa, pokazy sprzętu i wyposażenia polskich służb mundurowych. Można było wziąć udział we wspólnym malowaniu, którego inspirację stanowiła legenda o Białej Damie. Grupa plastyków Ochra  MGOK w Woźnikach stworzyła na żywo drugą część koszęcińskiej panoramy. Atrakcją trzeciego dnia Pikniku było ustanowienie rekordu świata w grze na ekologicznych instrumentach. Próbę poprowadził znany góral z Żywca - Jacenty Ignatowicz.

2010
Przez trzy dni rozbrzmiewała muzyka country w wykonaniu największych gwiazd tego gatunku w Polsce i Europie. Specjalnie na koszęcińską imprezę przyjechali wykonawcy muzyki country z Czech, zespoły: "Silent Rain" i "BG Styl", "Vodopad" - to z kolei artyści ze Słowacji, gościliśmy bułgarską wokalistkę ukrywającą się pod pseudonimem "Lilly of The West". Nie zabrakło oczywiście najbardziej znanych polskich zespołów countrowych "Fayerwerk", Urszuli Chojan z Zespołem oraz grupy "Country Slide". Sobotnie koncerty to głównie goście zagraniczni, wspomniani wcześniej: "Vodopad", "Silent Rain" i "Lilly Of The West" oraz polski "Whiskey River", który towarzyszy Piknikowi "Country w Leśnej Dolinie" od pierwszej edycji. W niedzielę (22 sierpnia) na plenerowej scenie wystąpili: czeski "BG Styl", Kajetan Drozd Acoustic Trio, zespoły "Babsztyl" oraz "Conner". Efektownym zakończeniem Pikniku był pokaz sztucznych ogni.
W 2010 roku publiczność wzięła udział w biciu aż trzech rekordów. Pozostając w klimacie Dzikiego Zachodu zaprosiliśmy do tworzenia najdłuższego, kolorowego lasso i budowy największego sombrero na świecie, a w niedzielę, 22 sierpnia, namawialiśmy do tańca w najdłuższym korowodzie country. Dla miłośników sportowej rywalizacji organizatorzy przygotowali zawody - ukrywające się pod tajemniczą nazwą - "Mistrzostwa Świata w wyścigach rumaków wodnych" o puchar Wójta Gminy Koszęcin.

2011
Przez trzy dni Koszęcin rozbrzmiewał muzyką country. Na plenerowej scenie zagrały najlepsze zespoły tego gatunku z Polski oraz z zagranicy. Pierwszego dnia wystąpili:  „West BB”, „Veslari” (Słowacja), „Ala Boncol” i „KoAlicja”. W sobotę: „Next Generation”, Grupa „Klakson” oraz zespoły grających muzykę z nurtu bluegrass: „Blue Grass Nova” i „Relief” z Czech, gwiazdą wieczoru był zespół „Whiskey River”. W ostatnim dniu Pikniku zagrali:  „Bodar” i „Grupa Klakson” – koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II, „Mike Gowin Country Band”, goście ze Słowacji: Alan Mikusek oraz zespół nowoczesnej muzyki country - „Country Limit Club”, a na zakończenie bluesa zagrał „Kajetan Drozd i Siódma w Nocy”. Podczas Pikniku zaprosiliśmy wszystkich do tańca. Pobiliśmy zeszłoroczny rekord w największym korowodzie tańca country - 412 osób. Wśród dodatkowych atrakcji imprezy były m.in. konkursy i zawody pod hasłem: Indianie i kowboje na start!, Mała Farma Twórczości - zabawy edukacyjne dla dzieci i rodziców, pokazy sprawności służb mundurowych, wystawa prac Grupy Plastycznej Ochra z Woźnik, stosika rękodzielników
i twórców ludowych, pokaz modeli samolotów.
 

2012
Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała miłośnikom country, którzy tłumnie odwiedzali Leśną Dolinę. Jak co roku zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przyjęły największe gwiazdy muzyki country. Na plenerowej scenie wystąpili: „Katarzyna Bochenek  i Garden Party”, „Whiskey River”, „The Trace”, „Conner”, „Babsztyl”, „Great Line”, „Zgredybillies” oraz goście z zagranicy: „Rough&Rocky Road” (Słowacja) i „Bruno Unit” (Czechy). Muzyka porywała publiczność do tańca. Przez cały Piknik trwała więc intensywna nauka i wspólna, taneczna zabawa w rytm countrowych przebojów. Dzieci znakomicie bawiły się w „Farmie Twórczości”, gdzie m.in. szukały „dolarów” ukrytych w sianie, tworzyły własne projekty mody country i kowbojskich kapeluszy, układały country puzzle i poszukiwały „przestępców” z listem gończym. W wiosce indiańskiej można było zajrzeć do tipi, pobawić się w indiańskie gry zręcznościowe i zobaczyć obrzędowe tańce. Nie zbrakło także atrakcji wesołego miasteczka.
Największym wydarzeniem weekendu w Leśnej Dolinie było tradycyjne bicie rekordu w najdłuższym korowodzie country. Trzy lata temu po raz pierwszy ustanowiono rekord w najdłuższym korowodzie tanecznym do muzyki country - wówczas zatańczyło 327 osób. Od tamtej pory co roku próbujemy pobić liczbę uczestników i ustanowić kolejny rekord. Udało się! W 2012 roku w korowodzie bawiło się 451 miłośników country. Każda osoba biorąca udział w korowodzie otrzymała kowbojską chustkę i pamiątkowy certyfikat uczestnictwa w pobijaniu rekordu. Tradycją stało się także, że najdłuższy korowód tańczy podczas koncertu jednej z największych gwiazd muzyki country w Polsce - zespołu „Whiskey River”.


Zobacz również

 • RODO obowiązek informacyjny
  • Przyjaciele
   • Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej
    • Inwestycje
     • Inwestycje współfinansowane ze środków UE
      • Kontakt
       • Aktualności
        • O projekcie
         • Galeria
          • Stan obiektów przed realizacją I etapu
           • Brama cesarska
            • Dom Pracy Twórczej
             • Pałac
              • Pawilon im. E. Kamińskiej
              • Stan obiektów po realizacji I etapu
               • Dom Pracy Twórczej
                • Wieża i Kaplica
                 • Pałac
                  • Pawilon
                  • Stan przed realizacją II i III etapu
                   • Alejki i ogrodzenie
                    • Garaże
                     • Wieża i Kaplica
                      • Lewe skrzydło
                       • Łącznik
                        • Portiernia
                         • Prawe skrzydło
                         • Bieżąca realizacja Projektu
                          • Garaż wielostanowiskowy
                           • Wieża i Kaplica
                            • Park
                             • Pałac
                              • Łącznik
                               • Lewe skrzydło
                                • Prawe skrzydło
                             • Pozostałe inwestycje
                              • Aktualności
                               • Kontakt
                                • Galeria pozostałe inwestysje
                                 • Prace konserwatorskie w dawnej ujeżdżalni
                                  • Adaptacja budynku dawnej ujeżdżalni
                                   • Aranżacja piwnic Domu pracy twórczej
                                 • Przetargi
                                  • Dofinansowanie
                                   • Sklep