Pamięci Stanisława Hadyny - koncert w Wiśle02 Września 2019

To był bardzo ważny koncert dla Zespołu. 30 sierpnia, w Roku Stanisława Hadyny, w ukochanej przez założyciela Zespołu „Śląsk” Wiśle i na deskach amfiteatru imienia Profesora, chór, balet i orkiestra wystąpili z programem „A to Polska właśnie”. Koncert uświetnił Dni Wisły.

Każdy koncert w Wiśle dostarcza artystom Zespołu wiele wzruszeń. To tutaj, na stoku góry Bukowej, Stanisław Hadyna miał dom, do którego chętnie wracał po trudach artystycznych wojaży. Stąd pochodzili jego przodkowie, a On sam spoczął na zawsze w 1999 roku na wiślańskim cmentarzu ewangelickim na Groniczku. Pośmiertnie założyciel i patron Zespołu „Śląsk” otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Wisły. Koncert podczas Dni Wisły, a przede wszystkim w Roku Stanisława Hadyny, był więc dla Zespołu jednym z ważniejszych wydarzeń jubileuszowego roku 100-lecia urodzin Profesora.

Występ zachwycił wszystkich zgromadzonych w wiślańskim amfiteatrze. Na spotkanie ze „Śląskiem” przyszły tłumy, wypełniając widownię po brzegi. Program "A to Polska właśnie", na który złożyły się głównie wielkie przeboje skomponowane i opracowane przez Stanisława Hadynę, zakończył się długą owacją na stojąco. Szczególnie zapadło w serca wszystkich wyjątkowe wykonanie piosenki „Gdybym to ja miała” z solówką Joanny Cierniak i z towarzyszeniem harfy. Pierwotnie w takiej aranżacji widział słynną „Gąskę” Stanisław Hadyna. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że Profesor jest obecny podczas tego sierpniowego, gorącego wieczoru, że słucha swoich utworów z dumą i ojcowską satysfakcją, że po raz kolejny jego artyści dali z siebie wszystko na najwyższym poziomie.

- Nie ukrywam, że zawsze bardzo chętnie przyjeżdżamy właśnie do Wisły, a koncert w takim miejscu jest dla nas ogromnym przeżyciem – podkreślał w mediach Zbigniew Cierniak, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Przypomnijmy, że 1 sierpnia, na Placu Hoffa w Wiśle, w obecności Dyrektora Zespołu i artystów, została otwarta plenerowa wystawa pt. "Stanisław Hadyna - z Wisły w świat". Ekspozycję w ramach Roku Stanisława Hadyny przygotowało miasto Wisła przy współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Wystawa na kilkudziesięciu planszach pokazuje życiorys profesora Stanisława Hadyny, nakreśla jego twórczość i wskazuje właśnie na wiślańskie korzenie. W ramach Roku Stanisława Hadyny, na początku października w Cieszynie i Wiśle, odbędzie się także konferencja naukowa w całości poświęcona tej niezwykłej postaci.

Tegoroczne Dni Wisły odbywały się przez trzy dni pod hasłem „Wielki twórca, człowiek z gór – Stanisław Hadyna”. Ich organizatorem było Miasto Wisła i Wiślańskie Centrum Kultury przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury. (AK)

Powrót