Koncerty na ekranie - "Ondraszkowe Ostatki"03 Maja 2020

Ponownie sięgamy do filmowego archiwum Zespołu „Śląsk”, gdzie odkrywamy dla Państwa najcenniejsze nagrania. Tym razem chcemy przypomnieć film pt. "Ondraszkowe Ostatki" z 1968 roku, w reżyserii Jana Łomnickiego, z muzyką Stanisława Hadyny oraz choreografiami Elwiry Kamińskiej i Juraja Kubanki. Zapraszamy do obejrzenia zbójnickiej historii pojedynku Ondraszka i Juraszka, opowiedzianej muzyką, śpiewem i tańcem, w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk”.

Podstawą fabuły filmowej opowieści o słynnym zbójniku jest kłótnia pomiędzy Ondraszkiem (Krzysztof Borkowski) i Juraszkiem (Władysław Stefanik). Podczas zabawy w karczmie zbójnicy kłócą się o kobietę z dwoma warkoczami (Małgorzata Gillert). W wyniku pojedynku Juraszek pozbawia życia Ondraszka, wbijając mu zdradziecko nóż w plecy. Co ciekawe, postaci bohaterów nie są fikcyjne. Ondraszek Sebesta był synem dziedzicznego wójta z Janowic, wolnego chłopa, urodzony w roku 1680, zginął w 1715. Na temat Ondraszka istnieje wiele legend i opowieści wśród ludu na Śląsku Cieszyńskim. Stanisław Hadyna długo je studiował. W podaniach i starych dokumentach urzędowych zapisano, że Juraszek został przekupiony i zabił Ondraszka za pieniądze. W wersji filmowej nieco inna jest też śmierć głównego bohatera. Juraszek wbija nóż w plecy Ondraszkowi, co zdaniem Stanisława Hadyny miało mieć mniej krwawy przebieg niż prawdziwe morderstwo dokonane…obuszkiem.

Filmową wersję „Ondraszka” nagrywano przez 3 tygodnie w Warszawie, przy okazji koncertów Zespołu w stolicy. Widowisko miało wcześniej swoją premierę sceniczną, podczas uroczystego koncertu z okazji 15-lecia Zespołu "Śląsk", 29 czerwca 1968 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Rok później film „Ondraszkowe Ostatki” był także prezentowany podczas IV Filmowego Festiwalu Folklorystycznego w Dublinie. Nie zdobył co prawda żadnej nagrody, ale zyskał uznanie publiczności i zagranicznych mediów, które typowały go do zdobycia „Złotej Harfy”.

Postać Ondraszka była wyjątkowo bliska Stanisławowi Hadynie. W archiwum Zespołu „Śląsk” zachował się bowiem szkic serialu telewizyjnego pn. „Ondraszek”, o charakterze sensacyjno-historycznym, powiązany z beskidzko-podhalańskim folklorem. Hadyna dokładnie studiował tło historyczne oraz legendy i podania o Ondraszku. W skrypcie scenariuszowym zaznaczał, że na potrzeby realizacji serialowej wybrał z nich najbardziej spektakularne elementy dla lepszego efektu filmowego. Większość z nich zapożyczył z opowiadań swojego ojca, Jerzego Hadyny. Serial jednak nigdy nie powstał. Ciekawostką jest, że w zbiorach pani Aiszy Hadyny zachował się list Jerzego Passendorfa do Stanisława Hadyny (datowany na 2 października 1970 roku), z którego wynika, że autor szkicu ubiegał się o ekranizację perypetii Ondraszka przed telewizyjną komisją scenariuszową w Warszawie. Reżyser informuje w liście, że akredytację uzyskał scenariusz Tadeusza Kwiatkowskiego, który w późniejszym czasie stał się podstawą do kultowej już produkcji serialowej o karpackim zbóju Janosiku.

Po 40 latach od zarejestrowania na taśmie filmowej opowieści o Ondraszku, Zespół „Śląsk” wrócił do tej zbójnickiej historii i przeniósł ją na scenę. Do współpracy ponownie zaproszono znakomitego, słowackiego choreografa Juraja Kubankę, który przygotował z Zespołem „Śląsk” nie tylko choreografię, został także reżyserem spektaklu oraz autorem scenografii i kostiumów. Premiera odbyła się 18 czerwca 2009 roku w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie, a dzień później w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, jako jednej z części programu pt. "Stanisław Hadyna legenda gór".

„Ondraszkowe Ostatki” wciąż zachwycają dynamiką i wspaniałym góralskim folklorem, stanowiąc jedną z piękniejszych kart historii Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Warto sobie przypomnieć jak ponad pół wieku temu widzieli tę zbójnicką historię Stanisław Hadyna, Juraj Kubanka i Elwira Kamińska.

(AK, współpraca Sylwia Richter – Archiwum Zakładowe ZPiT „Śląsk”)

Powrót