Koncerty na ekranie - "Tańce i pieśni różnych narodów"10 Maja 2020

Archiwum Zespołu „Śląsk” skrywa niejeden skarb. Dziś odkrywamy kolejny z nich. Tym razem film z 1974 roku, zarejestrowany przez niemiecką ekipę TV 3 SAT z Monachium, w ramach cyklu "Tańce i pieśni różnych narodów". Zdjęcia kręcono w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie oraz w Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Przenieśmy się więc w lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku….

W programie plenerowego koncertu na ekranie znalazły się kompozycje choreograficzne do muzyki Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara i Ireneusza Łojewskiego. W 1974 roku, na antenie TV 3 SAT niemieccy widzowie mogli podziwiać: „Poloneza powitalnego”, „Polkę szturchaną”, „Taniec z Batami”, „Krakowiaki sądeckie”, „Karnawał w Wilamowicach” („Baba – dziad”), „Tańce górali podhalańskich”, „Do Krakowa” i „Krakowiaka”. Ciekawostką tego niespełna półgodzinnego filmu jest piosenka "Heidenröslein" (Polna różyczka) Franca Schuberta, w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny. Wykonana przez chórzystki Zespołu „Śląsk” w języku niemieckim była niespodzianką przygotowaną specjalnie dla widzów stacji 3 SAT. Takie muzyczne prezenty dla zagranicznej publiczności do dziś pozostają tradycją Zespołu. Za każdym razem, kiedy artyści „Śląska” podróżują z koncertami do innych krajów, wiozą ze sobą piosenkę w ojczystym języku gospodarzy. W Anglii była to np. brytyjska pieśń patriotyczna „Rule Britannia”, a w Kraju Kwitnącej Wiśni japońska pieśń „Jidai”. To nie tylko wzruszający ukłon w stronę zagranicznych odbiorców, ale i wyraz szacunku dla bogactwa kultury innych narodów.

W 1974 roku cykl „Tańce i pieśni różnych narodów” pozwalał niemieckim widzom odkrywać różnorodność europejskiej kultury. Bez wątpienia Zespół „Śląsk” pokazał w tym filmie to, co w polskiej kulturze najpiękniejsze. Współcześnie ten krótki materiał jest wspaniałą pamiątką i zapisem części historii Zespołu. O jego wartości stanowią nie tylko walory artystyczne, ale i wzruszenie towarzyszące podziwianiu artystów Zespołu „Śląsk” z tamtych lat.

Zapraszamy do oglądania tego ponad czterdziestoletniego filmu, cieszmy oko pięknymi, plenerowymi zdjęciami zarejestrowanymi w koszęcińskiej siedzibie Zespołu „Śląsk” i Muzeum Wsi Opolskiej. (AK)

Powrót