Koncerty na ekranie - Przed kamerami Telewizji Katowice17 Maja 2020

W 1983 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował jubileusz 30-lecia. Był to także smutny czas pożegnania z Elwirą Kamińską, która zmarła tuż przed kolejną rocznicą powstania Zespołu, 30 czerwca 1983 roku. Podczas jubileuszowego sezonu artystycznego „Śląsk” odwiedził Włochy, Francję i Szwajcarię, a wśród wielu koncertów w Polsce znalazł czas na występ przed kamerami Telewizji Katowice i właśnie to nagranie chcemy dziś Państwu przypomnieć.

Z okazji 30-lecia Zespołu w Koszęcinie odbyły się uroczystości jubileuszowe. Artystom wręczono odznaczenia państwowe, najwyższe władze wystosowały listy gratulacyjne. Siedzibę Zespołu odwiedzili także polscy i zagraniczni dziennikarze akredytowani przy Centrum Prasowym z okazji drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Media rozpisywały się o dostojnym Jubilacie: „Do 1 stycznia 1983 roku 3300 występów „Śląska” obejrzało 15 mln widzów, w tym 1100 koncertów za granicą dla 4 mln. Artyści z Koszęcina zjeździli 35 krajów na czterech kontynentach. Największa widownia, dla której Zespól występował to 150 tysięczna rzesza zebrana na Górze św. Anny w 1958 roku, a za granicą 20 tys. osób na koncercie w Tel Awiwie w 1965 roku. Mają „Ślązacy” w repertuarze 328 pozycji na chór i balet. Nagrali 14 płyt długogrających, a o nich nakręcono 10 filmów”

W ówczesnej prasie można było także przeczytać: „Trzydzieści wspaniałych, wypełnionych twórczą pracą i sukcesami lat. Dla przeciętnego odbiorcy Zespół jest tym elementem polskiego pejzażu kulturalnego, którego doskonałość i niezbędność istnienia są poza dyskusją”.  „Śląsk” wkroczył w wiek dojrzały, w wiek stabilizacji, która w sztuce nie oznacza kresu poszukiwań. Wręcz przeciwnie, potrzebne są temu Zespołowi bardziej niż dotąd poszukiwania nowej twarzy, jak napisał z okazji jubileuszu do Zespołu jego twórca, Stanisław Hadyna: „prawdziwego odrodzenia wartości” .

I w takiej atmosferze, między jubileuszowymi koncertami, Zespół „Śląsk” stanął przed kamerami regionalnej Telewizji Katowice. W koncercie na ekranie pojawiły się sztandarowe utwory Zespołu: „Trojak”, „Karolinka” z solówką Lidii Sznajder, „Szła dzieweczka”, „Nie chcę cię znać”, „Starzyk” w wykonaniu Daniela Degórskiego i „Ondraszek” z Anną Weber. Balet zatańczył „Dwa Michały”, „Tańce Górali Żywieckich” i „Krakowiaka”. Być może, trzydzieści siedem lat temu, wielu z Państwa miało okazję oglądać ten koncert na antenie Telewizji Katowice. Wydobycie tego materiału z naszego archiwum będzie więc sentymentalnym przypomnieniem tamtych czasów. Tych którzy nie widzieli zapraszamy do oglądania po raz pierwszy. Tak prezentował się Zespół „Śląsk” w trzydziestym roku swojego istnienia. Zapewniamy, że warto to zobaczyć! (AK)

Powrót