Koncerty na ekranie - Kanada 198424 Maja 2020

Wiosną 1984 roku Zespół „Śląsk” wyruszył w trasę koncertową za ocean. Była to pierwsza tego roku podróż zagraniczna, ale piąta w ówczesnej historii, której celem była Kanada. Od 27 marca do 1 maja zaplanowano ponad 30 koncertów. Kilkudziesięcioosobowa grupa artystów chóru i baletu wystąpiła m.in. w Montrealu, Toronto i Quebec. Na „Śląsk” czekała liczna kanadyjska publiczność, a szczególnie tamtejsza Polonia. Zabieramy dziś Państwa do 1984 roku, by przywołać atmosferę tamtych dni, odświeżyć w pamięci jedną z historycznych tras koncertowych.

40 artystów baletu i 28 artystów chóru wspierała 6-osobowa grupa techniczna. Z Zespołem do Kanady pojechał także ówczesny Dyrektor „Śląska” Stanisław Tokarski. Program tournée oparto na kompozycjach Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara, znalazły się w nim najlepsze pozycje repertuarowe i najnowsze opracowania. Obok pieśni i tańców śląskich, żywieckich i folkloru innych regionów kraju, z myślą o publiczności kanadyjskiej włączono kilka pieśni w języku francuskim. Na filmie, który chcemy Państwu przypomnieć usłyszymy jedną z nich pt: "L'enfant au tambour" z solowym wykonaniem Janiny Parzętnej. W programie archiwalnego koncertu na ekranie znalazły się także m.in.: „Polonez powitalny”, „Taniec chustkowy”, „Walczyk górniczy”, „Polka zagłębiowska”, „Tańce górali podhalańskich”, „Kołomajki”, „Tańce mieszczan żywieckich”,  a także tańce narodowe: kujawiak, oberek i krakowiak oraz piosenki: „Już mi minęło 16 latek”, „Ostatni mazur” czy „Hej mój Jasinek”.

Od tamtej pory Zespół „Śląsk” odwiedzał Kanadę jeszcze kilkukrotnie. W sumie, w swojej historii Zespół koncertował w tym kraju dziesięć razy. Po raz ostatni artyści przekroczyli kanadyjską granicę w grudniu 2019 roku, podczas świąteczno-kolędowej podróży do Stanów Zjednoczonych. I chociaż w samej Kanadzie odbyło się wówczas zaledwie kilka koncertów, spotkania z tamtejszą Polonią zawsze należą do niezapomnianych. Burza braw, wzruszenie i wypełnione po brzegi m.in: sala Centrum Kultury Polskiej „Polish White Eagle Society” w Montrealu czy piękne, zabytkowe wnętrza Dominion Chalmers United Church w Ottawie – na zawsze pozostaną w sercach artystów. Ubiegłoroczna podróż Zespołu „Śląsk” do Kanady otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (AK)

Powrót