Koncerty na ekranie - 40-lecie Zespołu "Śląsk" w Teatrze Śląskim21 Czerwca 2020

W 1993 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” świętował swoje 40-lecie. Od trzech lat Słoneczną Republiką ponownie dyrygował Stanisław Hadyna, dzięki któremu Zespół złapał wiatr w żagle i był w znakomitej kondycji. W roku jubileuszowym „Śląsk” zrealizował 30 koncertów za granicą - odwiedził Francję i Holandię – oraz 80 koncertów w kraju. Nie zabrakło jubileuszowych gali m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie, w Teatrze na Wodzie w warszawskich Łazienkach czy w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, we wrześniu 1993 roku. I właśnie ten katowicki koncert pragniemy Państwu przypomnieć.

O czterdziestoletnim jubilacie „Zielony Sztandar” pisał we wrześniu 1993 roku: „Śląsk” jest wciąż wspaniałym zespołem. Jak 40 lat temu, a może jeszcze lepszym. Zachował urok młodości, temperament, ma wspaniały chór, pełen wigoru balet oraz przepiękne ludowe stroje. Młodzieńczy wdzięk, wigor i perfekcja wykonania sprawiają, że koncerty Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i tańca „Śląsk” są wielkim przeżyciem. Zespół zbiera brawa w Będzinie i Poznaniu, w Paryżu i na Lazurowym Wybrzeżu. Właśnie wrócił z Francji z entuzjastycznymi recenzjami i wystąpił z jubileuszowymi koncertami w Teatrze na Wodzie w warszawskich Łazienkach”. Stanisław Hadyna zapytany przez „Zielony Sztandar” co sprawia, że Zespół mimo trudnych warunków chce tak ciężko pracować, odpowiedział: „To zespół szaleńców porażonych pięknem polskiego folkloru, będącego źródłem naszej narodowej kultury”.

„Czterdziestolatek trzyma się krzepko – tańczy i śpiewa jak za najlepszych czasów” – pisał z kolei „Dziennik Zachodni” przy okazji jubileuszowego koncertu w Teatrze Śląskim w Katowicach. „Zespół na nowo złapał wiatr w żagle - pieśniom przywrócił dawne brzmienie, tańcom dodał tempa i artyzmu, pełniej wykorzystał urok ludowych strojów. Za pomocą właśnie kostiumów, także tych niedawno zakupionych, maluje na scenie barwne obrazy różnych regionów Polski. To najnowszy atut „Śląska”. Stylizacja programu jest coraz bardziej widoczna i wychodzi to Zespołowi na dobre”. W Teatrze Śląskim w Katowicach świętowano hucznie, był komplet widzów, czteropiętrowy tort i szampan oraz wiele serdeczności i życzeń zdrowia. W repertuarze sztandarowe pozycje z choreografiami Elwiry Kamińskiej, Władysława Stefanika, Hanny Chojnackiej i Michała Jarczyka oraz kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny, Ireneusza Łojewskiego i Wojciecha Kilara. Jubileuszowym koncertem w Teatrze Śląskim dyrygowali Stanisław Hadyna i Józef Klimanek. Serdecznie zapraszamy do przypomnienia sobie tamtego wydarzenia, zarejestrowanego dwadzieścia siedem lat temu kamerami Telewizji Polskiej. (AK)

Powrót