27II 24

"Pieśni Współczesne. Epilog"

26 lutego, w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie odbyły się dwa wyjątkowe koncerty pt. "Pieśni Współczesne. Epilog".  To jednorazowe wydarzenie specjalne, wzbogacone o prawykonania utworów pochodzących z kolejnego tomu Pieśni, który swoją premierę będzie mieć jesienią 2024. Po ponad 54 koncertach zagranych w najlepszych polskich salach koncertowych, po raz pierwszy Pieśni wybrzmiały na tej narodowej scenie. Komplet publiczności na obu koncertach nie był zaskoczeniem, bilety wyprzedały się już dawno temu.

„Pieśni współczesne” to projekt, jakiego jeszcze nie było. Ponad 140 zaangażowanych osób, 11 pieśni łączących współczesność z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz miesiące wytężonej pracy i przełomowe podejście do tradycji. Pieśni zawarte na krążku na nowo tworzą bowiem opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominając o szacunku dla tradycji. Każdy utwór śmiało czerpie z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nadając im współczesnego charakteru. Album „Pieśni współczesne”, współtworzony przez Miuosha, artystów chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz znakomitych wykonawców zaproszonych do projektu: Błażeja Króla, Belę Komoszyńską, Ralpha Kaminskiego, Igora Herbuta, Natalię Grosiak, Julię Pietruchę, Tomasza Organka, Jakuba Józefa Orlińskiego, Andrzeja Smolika, Marcina Wyrostka, Korę i duet Kwiat Jabłoni, miał swoją premierę 24 września 2021 roku.

Album już w lutym 2022 roku otrzymał status Platynowej Płyty, a w ubiegłym roku pokrył się podwójną platyną. 29 kwietnia 2022 roku, podczas gali rozdania legendarnych nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYKI 2022 - Płyta „Pieśni współczesne” Miuosh i Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny zwyciężyła w kategorii Album Roku Muzyka Korzeni Blues. W ubiegłym roku „Pieśni współczesne” zdobyły z kolei Fryderyka w kategorii „Zespół/Projekt Artystyczny Roku”.

Projekt ma za sobą dwie ogólnopolskie promocyjne trasy koncertowe, w których brał udział chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bilety na koncerty wyprzedawały się w mgnieniu oka, najpiękniejsze sale koncertowe wypełnione po brzegi publicznością i owacje na stojąco - tak w skrócie można opisać te wydarzenia. Repertuar płyty był także prezentowany m.in. podczas trasy koncertowej „Męskie Granie” w 2022 i w 2023 roku.

Po trzech latach od premiery pierwszej części „Pieśni Współczesnych” na rynek trafi ich kontynuacja, na którą czekają chyba wszyscy. „Pieśni Współczesne. Tom II” pojawią się na sklepowych półkach już jesienią 2024! 22 lutego ukazał się pierwszy singiel promujący nadchodzące wydawnictwo Miuosha oraz Zespołu „Śląsk” – „Pieśni Współczesne. Tom II”. Utwór „Zostaw” z gościnnym udziałem Dawida Tyszkowskiego jest już dostępny do odsłuchu w serwisach streamingowych. Pre-order albumu dostępny jest na stronie www.piesniwspolczesne.com