12X 23

"W hołdzie Parnellowi”

11 października w Teatrze Wielkim w Łodzi artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpili podczas niezwykłego koncertu - „W hołdzie Parnellowi”. Gala odbyła się z okazji 125. rocznicy urodzin Feliksa Parnella - wybitnego polskiego tancerza, choreografa i pedagoga, twórcy baletu łódzkiego. Koncert został zorganizowany we współpracy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella z Teatrem Wielkim w Łodzi i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Reżyserem koncertu i osobą odpowiedzialną za rekonstrukcję miniatur artysty była Aleksandra Stanisławska – wicedyrektor ds. artystycznych łódzkiej szkoły baletowej. 

Oprócz baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wykonawcami koncertu byli uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Balet Teatru Wielkiego w Łodzi. Dla wszystkich trzech instytucji twórczość Feliksa Parnella miała wyjątkowe znaczenie i wpłynęła na ich dorobek artystyczny i pedagogiczny. W pierwszej części spektaklu zaprezentowane zostały zrekonstruowane miniatury choreograficzne Feliksa Parnella, pokazujące różnorodność tematyczną i stylistyczną warsztatu artysty, do których czerpał inspiracje m.in. z polskiego folkloru. Wśród nich znalazły się dwie scenki rodzajowe o prostej, żywej akcji w wykonaniu baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: „Jak się baba roztańczyła na drewnianej sali” do muzyki Romana Iżykowskiego oraz „Dożynki” z muzyką Zygmunta Lewandowskiego.

W drugiej części wieczoru wykonawcy zaprezentowali własne pozycje repertuarowe, dedykowane pamięci Parnella. Zespół „Śląsk” przypomniał publiczności dwa swoje taneczne przeboje: „Poloneza” do muzyki Wojciecha Kilara w choreografii Hanny Chojnackiej oraz „Tańce górali podhalańskich” w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny i w choreografii Elwiry Kamińskiej.

W 2023 roku obchodzimy 125 rocznicę jego urodzin Feliksa Parnella oraz 35 rocznicę nadania Państwowej Szkole Baletowej imienia tego wybitnego przedstawiciela polskiej kultury tanecznej. Był twórcą licznych miniatur, obrazków baletowych, tzw. wstawek baletowych w operach i operetkach, baletów pełnospektaklowych. Posługiwał się tańcem klasycznym, charakterystycznym, wykorzystywał elementy tańców stylowych, egzotycznych, akrobatykę. Śmiało wykraczał poza istniejące w choreografii od lat szablony. Inspiracje czerpał z różnych źródeł. Ze sztuk pięknych, sportu, pracy fizycznej, polskiej tradycji i obyczajowości. W swojej twórczości Parnell inspirował się również bogatym folklorem naszego kraju. Wczorajsza Gala była piękną formą uczczenia pamięci tej wielkiej osobowości polskiego tańca. (AK)