Wielkie świętowanie 20-lecia w Unii Europejskiej

02V 24

Wielkie świętowanie 20-lecia w Unii Europejskiej

Koncertem w ogrodach Konsulatu Generalnego RP w czeskiej Ostrawie rozpoczęliśmy radosne świętowanie 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Od dwóch dekad, biało-czerwona flaga powiewa dumnie w Brukseli. 1 maja 2004 roku, Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami otrzymała pełnoprawne członkostwo we wspólnocie. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” aktywnie włączył się w to wielkie, europejskie święto występując także podczas uroczystego koncertu organizowanego z tej okazji przez Telewizję Polską - „Urodziny w Europie! Dobrze, że jesteśmy razem“. To była prawdziwie europejska majówka!

30 kwietnia, na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Ostrawie, Pani Izabeli Wołłejko-Chwastowicz chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpił z koncertem w ogrodach konsulatu. Uroczyste  spotkanie odbywało się z okazji Święta Narodowego 3 Maja oraz 20-lecia Polski i Czech w Unii Europejskiej. Wśród wielu znakomitych gości obecna była m.in. Senator RP pani Halina Bieda.

W europejskim nastroju, wprost z Ostrawy Zespół wyruszył do Warszawy, gdzie 1 maja - dokładnie w 20 rocznicę przystąpienia do europejskich struktur - Telewizja Polska zorganizowała uroczysty koncert pod hasłem „Urodziny w Europie! Dobrze, że jesteśmy razem“. Koncert rozpoczęli i zakończyli artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wydarzenie było transmitowane przez TVP1 i TVP Polonia o godz. 20:30.

Prowadzący Sylwia Dekiert i Radosław Brzózka przypomnieli publiczności i telewidzom: „Taki koncert zdarza się raz na dwie dekady. (…) Dokładnie 20 lat temu w Dublinie podczas oficjalnej uroczystości wstąpienia Polski do Unii Europejskiej przewodniczący Parlamentu Europejskiego którym wtedy był Pat Cox powitał nowe państwa krótkimi słowami: Witamy w domu! W domu, w którym było dla nas zawsze miejsce i dlatego dzisiaj świętujemy 20. urodziny w Unii Europejskiej pod hasłem: Dobrze, że jesteśmy razem. Oczywiście pokoje w tym europejskim domu sporo się między sobą różnią, ale on jest takim, jakim zawsze był czyli wspólną przestrzenią wolności, demokracji, równości, tolerancji i co dziś niezwykle ważne, także solidarności. Dlatego dzisiaj w Warszawie chcemy jednoczyć się w tej radości a najlepsi polscy wykonawcy zabierają nas w niepowtarzalną muzyczną podróż. Wysłuchamy największych przebojów ostatnich 20 lat w nowych aranżacjach”

Półtorej godziny muzyki i świętowania dwudziestolecia obecności Polski w Unii Europejskiej z rozmachem zainaugurowały siostry Natalia i Paulina Przybysz oraz chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W ich znakomitym wykonaniu zabrzmiała piosenka „Na dwa”, którym kiedyś zachwycały jako duet Sistars, tym razem wzbogacony o towarzyszenie artystów „Śląska”. Dalej na scenie pojawili się artyści kilku pokoleń i różnych światów muzycznych , którzy w ostatnim dwudziestoleciu błyszczeli na polskiej scenie. Wraz z kilkudziesięcioosobową orkiestrą pod batutą Jana Stokłosy wystąpili między innymi: Kayah, Andrzej Piaseczny, Kwiat Jabłoni, Ania Dąbrowska, Natalia i Paulina Przybysz, Igor Herbut, Julia Pietrucha, Organek, Błażej Król, Mela Koteluk, Grubson. Zakończenie tak znakomitego koncertu mogło być tylko jedno - fragment „Ody do radości” z IX Symfonii Ludwika van Beethovena w wykonaniu chóru Zespołu „Śląsk”. Oficjalny hymn Unii Europejskiej obchodzi w tym roku swoje dwusetlecie.

Zapraszamy na powtórki koncertu: 2 maja o godz. 20:05 w TVP Wilno i 4 maja o godz. 20:00 w TVP2 (AK)