Jubileusz 70-lecia

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny powstał 1 lipca 1953 roku i w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Kulminacyjne obchody wielkiego Jubileuszu odbędą się:

  • 5 czerwca – Uroczysta Jubileuszowa Gala - koncert pt. „W pogoni za wiosną” w Teatrze Wielkim w Warszawie

  • 1 lipca- Jubileuszowe obchody „Święta Śląska” w Koszęcinie.


Instytucja zarządzana przez Dyrektora Zbigniewa Cierniaka jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek artystycznych w Polsce i na świecie. Od maja 2017 roku Zespół jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i około 200 corocznie wykonanych koncertów – widać wyraźnie, jak bardzo pracował nad dążeniem do perfekcji i najwyższej maestrii. W swoim dorobku ma kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”. Pięć z nich posiada status Złotej, a jedna Platynowej Płyty. Wydany w 2021 roku wspólny album Zespołu „Śląsk” i Miuosha  - „Pieśni współczesne”, otrzymał tytuł podwójnej Platynowej Płyty oraz Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2022 w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI BLUES, a także Fryderyk 2023 w kategorii ZESPÓŁ/PROJEKT ARTYSTYCZNY ROKU. W tym roku otrzymaliśmy również statuetkę Fryderyk 2023 w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI BLUES – „Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – 70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje.”

„Śląsk” prowadzi także bogatą działalność edukacyjną i turystyczną. Zapraszamy do odwiedzenia siedziby naszej Instytucji - zabytkowego zespołu pałacowo – parkowego w Koszęcinie!

W ramach Jubileuszu zapraszamy również na pozostałe koncerty:
polecamy