Finał Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Silesia"04 Września 2017

Koncertem finałowym uczestników Festiwalu oraz przeglądem piosenki biesiadnej na pożegnanie wakacji ze „Śląskiem”, zakończył się w miniony weekend II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”. Przez tydzień w festiwalowych koncertach uczestniczyły tłumy widzów! Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego pan Wojciech Saługa

To już druga edycja Festiwalu, który – jak mogliśmy się ponownie przekonać – wzbudza ogromne zainteresowanie i uznanie publiczności. Namiot koncertowy w siedzibie Zespołu „Śląsk” każdego dnia imprezy odwiedzało kilkaset osób, biorąc udział w koncertach zespołów folklorystycznych oraz ludowych potańcówkach. Goście Zespołu: Grupa Folklorystyczna OYFAD z Turcji, Zespół Tańca Irlandzkiego „Trim the Velvet” z Belfastu (Irlandia), Zespół Folklorystyczny „Otava” z Nowego Miasta nad Vagiem (Słowacja), Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka oraz gwiazda Festiwalu - Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa – dostarczali każdego wieczoru wielkich, artystycznych emocji.

Koncert finałowy Festiwalu „Silesia” na długo zapadnie w pamięci widzów. Rozpoczął go polonez w wykonaniu artystów ze Słowacji, Polski i Ukrainy do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii przygotowanej z uczestnikami, specjalnie na tę okazję przez Jana Łosakiewicza - dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” (ubiegłorocznego gościa Festiwalu). Precyzja i gracja z jaką goście wykonali polski taniec narodowy wzbudziły aplauz publiczności. W programie koncertu znalazły się także popisowe występy Zespołu Folklorystycznego „Otava” i Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”. Gwiazdą wieczoru był bez wątpienia Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki „Vieriovka” z Kijowa. Niezwykłe głosy wspaniałego chóru i solistów, dynamiczne ukraińskie tańce ludowe do porywającej muzyki na żywo oraz barwne kostiumy – to wszystko tworzyło niezapomniane widowisko. Publiczność dała się porwać w muzyczno – taneczną podróż po Ukrainie, a każdy kolejny punkt programu wydawał się zachwycać jeszcze bardziej niż poprzedni. Sam Zespół „Vieriovka” zadbał o dodatkowe wzruszenia wykonując w języku polskim, znaną wszystkim Polakom piosenkę „Życzenie” do muzyki Fryderyka Chopina i słów Stefana Witwickiego. Kilkudziesięciominutowy koncert „Vieriovki” publiczność przyjęła entuzjastycznie!

Kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” ponownie dostarczyła dowodów, że jest to wydarzenie wyjątkowe. Prestiż Festiwalu budują przede wszystkim jego wspaniali goście – zespoły folklorystyczne, które pod egidą Zespołu „Śląsk” przez cały tydzień uczą się od siebie ludowych tańców, śpiewu i dzielą z publicznością tym, co w ich narodowych kulturach najpiękniejsze. Każdego dnia Festiwalu namiot koncertowy był wypełniony po brzegi, widzowie owacyjnie przyjmowali wykonawców i znakomicie się bawili podczas wieczorów: tureckiego, irlandzkiego, słowackiego, polskiego i ukraińskiego. Kropką nad i Festiwalu była wspólna biesiada i przegląd piosenki frywolnej.

Koordynacja II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”  - Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”.  (AK)

Powrót
Październik 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi