Weekendowo - koncertowo23 Października 2017

Ależ to był pracowity weekend! Od piątku do niedzieli, w kilku miejscach, artyści Zespołu „Śląsk” występowali z koncertami prezentując pełnię i różnorodność swoich talentów. Mała forma wokalna w Rudzie Śląskiej, koncert orkiestry w Koszęcinie, widowisko muzyczne z piosenką francuską w Ostrołęce, repertuar sakralny z okazji poświęcenia kościoła w Kośmidrach i koncert podczas Festiwalu Kultury Polskiej w Żytomierzu – to był bardzo udany i niezwykle intensywny weekend!

Na dobry początek artyści Zespołu spotkali się ze śląskimi seniorami w Miejskim Domu Kultury w Rudzie Śląskiej, gdzie na Senioralia najstarszych mieszkańców regionu zaprosił Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa. Wśród wielu atrakcji znalazły się pokazy ratownictwa medycznego, zajęcia rekreacyjne i sportowe, wykłady edukacyjne dotyczące osteoporozy, warsztaty artystyczne, zademonstrowano sposoby udzielania pierwszej pomocy oraz zachęcano seniorów do większej aktywności. Ukoronowaniem imprezy był koncert solistów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wiernie towarzyszy śląskim seniorom przez cały rok.

Wieczorem w Koszęcinie, orkiestra Zespołu „Śląsk” pod dyrekcją Mirosława Macieja Banacha i Krzysztofa Dziewięckiego zagrała z wirtuozerią najpiękniejsze utwory instrumentalne w programie „Perły muzyki klasycznej”. Na ten wyjątkowy koncert Starosta Lubliniecki Joachim Smyła zaprosił nauczycieli z powiatu lublinieckiego, w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

W sobotni wieczór z kolei, w Ostrołęckim Centrum Kultury, publiczność spotkała się z artystami Zespołu „Śląsk” w ramach cyklu "Nastroje we dwoje", pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki. Artyści tym razem wystąpili z niecodziennym repertuarem – spektaklem muzycznym „Flirt każdego może spotkać”. W wykonaniu Dariusza Żaczka, Katarzyny Grysko, Joanny Cierniak, Renaty Dworak i Mariana Chroboka widzowie usłyszeli znane i lubiane francuskie przeboje Brela, Brassensa, Aznavoura i Edith Piaf, w tłumaczeniu m.in. Wojciecha Młynarskiego. Widowisko w reżyserii Tomasza Lorka i Kuby Abrahamowicza współtworzą muzycy Zespołu: Krzysztof Anczyk (piano), Piotr Mazur (kontrabas), Kacper Kalaga (klarnet), Krzysztof Kawa (skrzypce). Ruch sceniczny - Katarzyna Grysko, scenografia - Magdalena Gera. Ten niezwykły spektakl miał swoją premierę w 2012 roku i choć prezentowany jest rzadko, stanowi wyjątkową okazję do poznania talentu artystów Zespołu „Śląsk” z innej strony.

Na zakończenie weekendu chór i orkiestra Zespołu pojawili się w Kośmidrach w gminie Pawonków, gdzie koncertem „Bogurodzica” uświetnili uroczystość poświęcenia tamtejszego kościoła pw. Jana Pawła II. Wieńcząca pracowity weekend niedziela upłynęła pod hasłem repertuaru sakralnego. Kto nie miał okazji posłuchać „Śląska” na żywo, mógł włączyć TVP Wrocław, która dla swoich widzów przygotowała retransmisję koncertu „Solus Christus”, zarejestrowanego 1 października w Świdnicy.

Równolegle do wydarzeń w kraju, w sobotę i niedzielę, artyści baletu i soliści chóru reprezentowali polską kulturę na Ukrainie. Przez dwa dni koncertowali podczas w ramach X Dni Kultury Polskiej wraz z XXIII Międzynarodowym Festiwalem Kultury Polskiej "Tęcza Polesia” w Żytomierzu. (AK)

Powrót
Grudzień 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi