Wyniki XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. Prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie"16 Maja 2012

14 i 15 maja 2012 roku, w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich, odbył się Przegląd Finałowy XIX Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2012”. W finałowym Przeglądzie wzięło udział 103 solistów i zespoły zakwalifikowane w trakcie eliminacji rejonowych odbywających się od 27 marca – 19 kwietnia 2012 roku.

Jury w składzie: Janina Lipińska-Dygacz, Barbara Drozd, prof. Helena Synowiec, Magdalena Banach Makaruk, Joanna Glenc, Kazimierz Ratajczak, Józef Wierzgoń, Tomasz Wrona oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, zachowanie cech gwarowych, walory wokalne, akompaniament, strój, choreografię, ogólny wyraz artystyczny.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix oraz statuetkę Szczyglika „Śląskiego Śpiewania” otrzymuje:

- DZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ISKIERKI” – Z OŚRODKA KULTURY W BRZESZCZACH
W kategorii Solista:
I miejsce:
- ALEKSANDRA DYRNA – PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 W PIELGRZYMOWICACH
- PAULINA JACEK – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. JANA PAWŁA II W RADZIONKOWIE
II miejsce:
- JULIA LEJA – PUBLICZNE GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II W BIADACZU
- KINGA SKIBA – SZKOŁA PODSTAWOWA IM. J. LOMPY W LUBSZY
III miejsce:
- ROBERT TRZORN – FILIA MIEJSKIEGO DOMU KULTURY W PIEKARACH ŚLĄSKICH
- ZUZANNA MACIEJCZYK – PRZEDSZKOLE PUBLICZNE W GORZYCACH

W kategorii Zespół wokalny
I miejsce:
- ZESPÓŁ WOKALNY GNOJNIK – SZKOŁA PODSTAWOWA I PRZEDSZKOLE IM. J. KUBISZA W GNOJNIKU
II miejsce:
- ZESPÓŁ WOKALNY „KOZIOŁKI” – FILIA MIEJSKIEGO DOMU KULTURY W PIEKARACH ŚLĄSKICH
III miejsce:
- ZESPÓŁ WOKALNY – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM. JANA PAWŁA II W RADZIONKOWIE

W kategorii Zespół wokalno–instrumentalny:
I miejsce:
- TORKA – PSP IM. H. SIENKIEWICZA W JABŁONKOWIE
- ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "CHORZÓW" GRUPA STARSZA – MIEJSKI DOM KULTURY „BATORY”
II miejsce:
- ZESPÓŁ DZIECIĘCO – MŁODZIEŻOWY „RADOŚĆ” – MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W LĘDZINACH
III miejsce:
- ZESPÓŁ „GAGATKI” – GMINNY OŚRODEK KULTURY W DOBRZENIU WIELKIM

W kategorii Chór
I miejsce:
- NIE PRZYZNANO
II miejsce:
- NIE PRZYZNANO
III miejsce:
- NIE PRZYZNANO

W kategorii Zespół Pieśni i Tańca
I miejsce:
- ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „TYSZANIE” – MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY NR 1 IM. ARTYSTÓW RODU KOSSAKÓW
- ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „FRYDKOWIANIE” –SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PROF. ST. HADYNY WE FRYDKU
II miejsce:
- DZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TANCA ZIEMI CIESZYŃSKIEJ IM. JANINY MARCINKOWEJ – ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ZIEMI CIESZYŃSKIEJ IM. MARCINKOWEJ W CIESZYNIE
III miejsce:
- ZESPÓŁ REGIONALNY „RADOŚĆ” – POWIATOWE OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ I SP W RADOSTOWICACH

Nagrodę specjalną w kategorii Przedszkolacy
I miejsce:
- MARIA PORSZKE – OPP ZESPÓŁ PRZYGODA RYBNIK
II miejsce:
- GABRIEL STOGNIEW - KATOWICE
III miejsce:
- ŻUKI – PRZEDSZKOLE NR 2 INTERGACYJNE W CIESZYNIE

Nagrodę specjalną w kategorii DOROŚLI
I miejsce:
- ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „HOLAN” – OŚRODEK KULTURY, SPORTUI REKREACJI GMINY OŚWIĘCIM
II miejsce:
- ROKSANA GOGOL – PSZCZYŃSKIE CENTRUM KULTURY
III miejsce:
- ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „STRZECHA” IM. JOLI RYMSZY – RACIBORSKIE CENTRUM KULTURY
- GRZEGORZ PIŁKA – MIEJSKI OŚRODEK KULTURY W ŁAZACH

Do XIV Finału Konkursu Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny, który odbędzie się  21 września 2012 roku w Koszęcinie, zostali zakwalifikowani:

1.    ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „FRYDKOWIANIE” – SZKOŁA PODSTAWOWA IM. PROF. ST. HADYNY WE FRYDKU
2.    DZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TANCA ZIEMI CIESZYŃSKIEJ IM. JANINY MARCINKOWEJ – ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ZIEMI CIESZYŃSKIEJ IM. MARCINKOWEJ W CIESZYNIE
3.    DZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ISKIERKI” – OŚRODEK KULTURY W BRZESZCZACH
4.    ALEKSANDRA DYRNA – PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 3 W PIELGRZYMOWICACH
5.    MARIA PORSZKE – OPP ZESPÓŁ PRZYGODA RYBNIK
6.    ROBERT TRZORN – FILIA MIEJSKIEGO DOMU KULTURY W PIEKARACH ŚLĄSKICH
7.    ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „TYSZANIE” – MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY NR 1 IM. ARTYSTÓW RODU KOSSAKÓW
8.    ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "CHORZÓW" GRUPA STARSZA – MIEJSKI DOM KULTURY „BATORY”
9.    ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY "CHORZÓW" GRUPA MŁODSZA – MIEJSKI DOM KULTURY „BATORY”
10.     JULIA KUCZYK – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W ŁAZISKACH GÓRNYCH
11.     KINGA SKIBA – SZKOŁA PODSTAWOWA IM. J. LOMPY W LUBSZY

Powrót