Siedziba Zespołu "Śląsk" nominowana w konkursie Zabytek Zadbany 201806 Kwietnia 2018

Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi koło Bielska-Białej, należąca do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna oraz Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach-Szopienicach – to śląskie obiekty zabytkowe nominowane w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany 2018.

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa, a oceniana jest w nim m.in. jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich jakim poddawany jest zabytek.

Właśnie ogłoszono listę nominowanych do nagrody, wyłonionych spośród wszystkich zgłoszonych kandydatur. Śląsk jest reprezentowany przez kilka zabytkowych obiektów. Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie – siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” został nominowany w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych”. W kategorii „architektura i konstrukcje drewniane” – kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi koło Bielska-Białej, a wśród obiektów zgłoszonych w kategorii „architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne” na liście nominowanych są dwa, śląskie zabytki – należąca do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna i Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia” w Katowicach-Szopienicach.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 18 kwietnia w Zamościu. (AK)

Powrót
Kwiecień 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi