Festiwal Zawodów w Koszęcinie08 Czerwca 2018

Po raz pierwszy w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbył się Festiwal Zawodów - wspólne przedsięwzięcie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Około 1000 uczniów mogło się zapoznać z bogatą ofertą edukacyjną szkół branżowych z całego województwa.

Celem Festiwalu jest promocja szkolnictwa zawodowego – zwiększenie zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym, pogłębianie wiedzy na temat oferty szkół kształcących w zawodzie oraz oferty pracodawców na lokalnym rynku pracy, a także przywrócenie prestiżu szkół kształcących w zawodzie. Poznanie ciekawych zawodów było możliwe również dzięki szkołom zaproszonym przez Izbę Rzemieślniczą oraz  Małej i Średniej  Przedsiębiorczości w Katowicach. Wśród nich znalazły się m.in. prezentacje: groomera - fryzjera zwierząt, tapicera, fryzjera, cukiernika, piekarza, kucharza czy mechanika samochodowego. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował prezentację zawodów artystycznych – tancerza i śpiewaka. Festiwal Zawodów jest także częścią Święta Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”.

W ramach Festiwalu odbył się także finał Konkursu „Śląski przegląd zawodów – 2018”, realizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. W trzech kategoriach: „Robotyka wokół nas”, „Festiwal mody i urody” oraz „Zdrowe żywienie to zdrowe pokolenie” - uczniowie techników i branżowych szkół I stopnia z województwa śląskiego promowali wybrane zawody oraz zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności.

Udział w Festiwalu to cenne doświadczenie dla uczniów gimnazjów i uczniów klas szkół podstawowych, którzy mieli możliwość obserwowania zmagań konkursowych starszych kolegów i zapoznania się z wymaganiami dla kandydatów wybierających kształcenie w technikach i szkołach branżowych I stopnia. Dzięki lokalizacji Festiwalu w malowniczej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, impreza zyskała na dodatkowej atrakcyjności. (AK)

Powrót