Pamiętamy o bohaterach06 Marca 2019

Obchodzony niedawno po raz dziewiąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to właściwa okazja, by pochylić się nad losami bohaterów naszej historii, oddać im hołd i zatroszczyć o należną pamięć. 1 marca, soliści chóru Zespołu „Śląsk” zadbali o oprawę artystyczną uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Trwają także intensywne przygotowania do obchodów 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich.

Jako instytucja głęboko zakorzeniona w regionie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie aktywnie uczestniczył w celebrowaniu rocznic Powstań Śląskich. Upamiętnienie niepodległościowych zrywów to jedno z ważniejszych zadań na najbliższe trzy lata, a podejmowane przez „Śląsk” działania będą się wpisywały w „Porozumienie o współpracy w ramach organizacji i popularyzacji obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich”, zawarte pomiędzy Marszałkiem Województwa Śląskiego a Wojewodą Śląskim w lutym tego roku.

Znajdujący się w repertuarze Zespołu program z pieśniami powstańców górnośląskich to gotowa oferta do uświetnienia wszelkich uroczystości związanych z Powstaniami. Wydana w 2007 roku płyta pt. „Idą Powstańcy”, zawierająca 19 utworów pochodzących z pierwszej antologii śląskich pieśni powstańczych opracowanej przez prof. Adolfa Dygacza, będzie uzupełniona o nowe utwory w opracowaniach muzycznych Ireneusza Łojewskiego. W siedzibie Zespołu udostępnione zwiedzającym będą także okolicznościowe wystawy przygotowane przez Muzeum Powstań Śląskich czy katowicki oddział IPN. Wszystkie koncerty i wydarzenia dedykowane powstańczym rocznicom będą łączone z kontynuacją obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tą okazją, w 2019 roku jeszcze nie raz zabrzmi patriotyczny program Zespołu pt. „Pieśń o Ojczyźnie”, który swoją premierę miał w zeszłym roku.

W roku 100-lecia wybuchu pierwszego powstania śląskiego planujemy zorganizowanie w Koszęcinie ogólnopolskiego zlotu szkół noszących imię Powstańców Śląskich, Wojciech Korfantego i innych bohaterów tego okresu. Spotkanie będzie miało na celu integrację środowiska szkolnego, wspólne oddanie hołdu patronom szkół i pokazanie dzieciom i młodzieży jak w sposób godny czcić pamięć bohaterów. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach historycznych, edukacyjnych i artystycznych. Zespół „Śląsk” współpracę w tym zakresie podejmie z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i Katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Organizację wydarzenia zaplanowano na czerwiec 2019 roku w ramach Święta Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”.

Szczegóły przedsięwzięć na bieżąco będą aktualizowane w kalendarzu wydarzeń na stronie internetowej Zespołu „Śląsk” oraz profilach w mediach społecznościowych: Facebooku, Instagramie i Twitterze. Zespół zaprasza także do osobistych odwiedzin w ramach wycieczek. Wszelkie informacje dostępne są w zakładce Oferta. (AK)

Powrót