Mistrzowie tradycyjnego powożenia zjechali do Koszęcina12 Sierpnia 2019

Od 9 do 11 sierpnia Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oddał swoją siedzibę we władanie mistrzów tradycyjnego powożenia. Wraz z Gminą i Nadleśnictwem Koszęcin, Muzeum MK. Szuster i firmą Powozy Marek Doruch - Zespół zaprosił na „Rekonstrukcję historycznego pokazu i wystawę historycznych zaprzęgów konnych” (9-10 sierpnia) oraz V Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” (11 sierpnia). Do Koszęcina przyjechało 21 załóg z Polski, Niemiec, Czech i Hiszpanii.

Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia z sukcesem odbywa się w siedzibie Zespołu „Śląsk” już od czterech lat, w tym roku świętował swój mały jubileusz – piątą edycję. Każdego roku coraz większa publiczność z zainteresowaniem obserwuje turniejowe zmagania rozgrywane w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie. Widowiskowe konkurencje i piękno końskich zaprzęgów przyciągają do siedziby Zespołu „Śląsk” rzesze widzów. Niepowtarzalny, historyczny klimat imprezy oraz piękna pogoda, również w tym roku pozwoliły zgromadzić w siedzibie Zespołu liczną publiczność.

Tegoroczna impreza odbywała się w dwóch modułach. 9 i 10 sierpnia - w ramach Programu „Niepodległa” - podkreślony został jej wyjątkowy, historyczny wymiar a uczestnicy i publiczność  mieli okazję podziwiać „Rekonstrukcję historycznego pokazu i wystawę historycznych zaprzęgów konnych”. Można było także wziąć udział w warsztatach z rekonstrukcji zabytkowych pojazdów konnych oraz wysłuchać prelekcji na temat: „Konie i zaprzęgi w niepodległościowej tradycji Polski” i „Wielkie postacie polskiej polityki w powozach konnych z okresu międzywojennego”. 9 sierpnia  została otwarta wystawa historycznych pojazdów, wyposażenia i rzędów konnych, którą można było oglądać przez kolejne dni imprezy. Wieczorem, w Kameralnej Sali Koncertowej, odbył się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

10 sierpnia w parku otaczającym koszęciński pałac odbyła się prezentacja konkursowa zabytkowych zaprzęgów i kunsztu ich renowacji oraz pokaz sprawności powożenia. Po niej, na ulicę Koszęcina wyruszyło paradne korso historycznych zaprzęgów witane z entuzjazmem przez mieszkańców gminy. Tradycją Konkursu Powożenia stało się już, że jest na nim obecna gwiazda, gość specjalny, który przyjeżdża do Koszęcina na zaproszenie organizatorów. W tym roku gościliśmy wybitną aktorkę teatralną i filmową, panią Krystynę Tkacz. Spotkanie autorskie z gwiazdą poprowadził w Domu Kultury, wójt gminy Koszęcin Zbigniew Seniów. Pani Krystyna zaszczyciła nas swoją obecnością przez trzy dni, sprawiła także publiczności ogromną niespodziankę wykonując wraz z solistką Zespołu „Śląsk” słynną „Karolinkę”, podczas galowego koncertu chóru, baletu i orkiestry. Sobotni koncert Zespołu „Śląsk” był największą, artystyczną atrakcją spotkania mistrzów powożenia w Koszęcinie. Po nim, Zespół uhonorował nagrodą „Maecenas Silesiae” pomysłodawcę, współorganizatora i dobrego ducha całego Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska”, wieloletniego przyjaciela Zespołu, pana Krzysztofa Szustera. W ten symboliczny sposób „Śląsk” wyróżnia od lat swoich mecenasów, dziękując im za znakomitą współpracę i wsparcie działalności Zespołu.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że Krzysztof Szuster był niekwestionowanym bohaterem pierwszego dnia imprezy. Na hipodromie w Starym Parku, po raz pierwszy w Polsce mogliśmy podziwiać pokaz historycznego sprzęgnięcia dziesiątki koni w klin i powożenia tym imponującym zaprzęgiem przez Krzysztofa Szustera. Wszystkie konie pochodziły z hodowli powożącego i właściciela Muzeum MK. Szuster, a na możliwość zrealizowania tego wyczynu pan Krzysztof czekał aż 30 lat! Serdecznie gratulujemy ustanowienia rekordu i dziękujemy za piękne widowisko jakie mogliśmy obserwować w wykonaniu zarówno powożącego, jak i dziesiątki jego wspaniałych koni.

Najważniejszy dzień zawodów w ramach V Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia rozpoczęła w niedzielę rano blisko czternastokilometrowa próba terenowa koszęcińskimi lasami, a turniej zwieńczyła po południu widowiskowa konkurencja zręcznościowa oraz kadryl – parada zaprzęgów w wykonaniu wszystkich uczestników. V Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia odbywał się zgodnie z przepisami AIAT. Sędziami w konkursie byli: Christian de Langlade z Francji, Raimundo Coral z Hiszpanii oraz, po raz pierwszy w Polsce, Ryszard Lanni ze Szkocji. Delegatem technicznym AIAT był Marek Doruch.

Tegorocznym zwycięzcą V Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” został powożący trzykonnym zaprzęgiem z kolekcji Muzeum M.K. Szuster Jose Varo Garrido z Hiszpanii. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył reprezentant Polski Maciej Gąsienica-Sieczka, powożący regionalnym, zakopiańskim zaprzęgiem, a trzecie miejsce zajął Rafał Zieliński, który w Koszęcinie prezentował po raz pierwszy jednokonny zaprzęg z kucem. Jak co roku swojego faworyta wybrała także publiczność, został nim pięciokonny zaprzęg koni arabofryzyjskich, powożony przez wielokrotnego uczestnika koszęcińskiego Konkursu, Wiesława Sadowskiego.

Organizatorami imprezy byli: dyrekcja Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Nadleśnictwo Koszęcin, Wójt Gminy Koszęcin oraz Muzeum MK. Szuster i Powozy Marek Doruch. Szczegółowe wyniki Konkursu: http://www.ciat-koszecin.com/pl (AK)

"Rekonstrukcję historycznego pokazu i wystawę zabytkowych powozów" (9-10 sierpnia 2019) dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego "Niepodległa"

Powrót