Zlot Rodzin Powstańczych w Muzeum Powstań Śląskich07 Września 2019

6 września, na terenie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbył się Zlot Rodzin Powstańczych, połączony z panelem naukowym oraz pokazem reportażu interaktywnego „Dziennika Zachodniego” pt. "Chłopcy w tym wielkim powstaniu". Chór Zespołu „Śląsk” z akompaniamentem Krzysztofa Anczyka wzbogacił to wyjątkowe spotkanie koncertem okolicznościowym pieśni powstańczych i ludowych.

Na to wzruszające wydarzenie zaproszenie przyjęły rodziny bohaterów reportażu, a także historycy, samorządowcy i mieszkańcy, którzy chcieli poznać cichych bohaterów I powstania śląskiego. Z okazji setnej rocznicy wybuchu I powstania, red. Aleksandra Smolak i red. Karol Gruszka przez dwa miesiące przemierzyli 4 tys. kilometrów w poszukiwaniu powstańczych historii i ludzi, którzy je opowiedzą. W taki sposób powstała interaktywna opowieść o losach siedmiu powstańców śląskich pt. "Chłopcy w tym wielkim powstaniu". Podczas Zlotu po raz pierwszy można było obejrzeć pokaz tego niezwykłego reportażu.

O wyjątkowości spotkania w Muzeum stanowili przede wszystkim jego najważniejsi goście – rodziny powstańcze: dzieci, wnuki, krewni i przyjaciele bohaterów Górnego Śląska. Na zlocie rodzin powstańczych pojawili się także mieszkańcy Świętochłowic, którzy chcieli poznać historię sprzed 100 lat. W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. prezydent Świętochłowic, Daniel Beger, Alojzy Lysko, śląski pisarz, publicysta, regionalista, były członek Rady Programowej Zespołu „Śląsk” oraz dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak. W trakcie spotkania odbyła się także debata historyczna na temat powstań śląskich, którą poprowadziła dziennikarka „Dziennika Zachodniego” red. Teresa Semik. W panelu uczestniczyli: doktor Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach, profesor Marian Małecki z Muzeum Militarnych Dziejów Śląska "Dom Ogrodnika" i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz doktor Maciej Marmola z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. Była też okazja, aby zwiedzić Muzeum, czy spróbować śląskiej kuchni autorstwa Remigiusza Rączki.

Zlot uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który wraz z „Dziennikiem Zachodnim” i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach był współorganizatorem tego wydarzenia. (AK)

Powrót