Rok Stanisława Hadyny zainaugurowany w Wiśle07 Stycznia 2019

Koncertem kolęd i pastorałek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował obchody Roku Stanisława Hadyny. W wydarzeniu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Wśród wielu gości obecna była także córka Profesora Hadyny Aisza. Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego ubiegłej kadencji,  2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Hadyny.

Para prezydencka oraz licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kolekcji najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, w większości opracowanych muzycznie lub skomponowanych przez Stanisława Hadynę. Jak zawsze, program „Święta Noc” wzbogaciły góralskiej gawędy Hanny Nowobilskiej, w interpretacji Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi Piotra Hankusa. Koncert chóru i orkiestry Zespołu "Śląsk" poprowadził Krzysztof Dziewięcki. Inaugurując Rok Stanisława Hadyny Prezydent Andrzej Duda podkreślił rolę założyciela Zespołu „Śląsk” w polskiej kulturze: "To dzięki twórczości, pracy i niezwykłym zdolnościom i umiejętnościom pana profesora Stanisława Hadyny folklor śląski, tradycja śląska, jest dzisiaj częścią wielkiej, polskiej tradycji i zna ją każdy" - powiedział Prezydent. Złożył także Zespołowi i publiczności serdeczne życzenia noworoczne.

Wiślański koncert rozpoczął Rok Stanisława Hadyny i uroczyste obchody 100. rocznicy urodzin Profesora. Przez cały rok zaplanowano różnorodne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne, które będą formą uczczenia pamięci Stanisława Hadyny i oddania hołdu Jego wieloletniej pracy artystycznej. To także wyraz wielkiego uznania za całokształt Jego twórczości, bezcenny wkład w utrwalanie i tworzenie wartości w kulturze polskiej i europejskiej w zakresie tradycyjnej muzyki ludowej. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się m.in. koncerty – w tym edukacyjne dla dzieci i młodzieży, wystawy, konferencje naukowe, wydawnictwo muzyczne z najsłynniejszymi utworami Stanisława Hadyny, imprezy edukacyjne w siedzibie Zespołu „Śląsk” jak np. Zlot Szkół Hadynowskich czy wrześniowy Dzień Pamięci Stanisława Hadyny w 100. rocznicę Jego urodzin. W koszęcińskim pałacu powstaje także Sala Pamięci Profesora, która wkrótce zostanie udostępniona zwiedzającym.

Przypomnijmy, że pierwszego stycznia minęła 20. rocznica śmierci Profesora Hadyny. Kompozytor, dyrygent i założyciel oraz wieloletni dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” spoczywa na cmentarzu ewangelickim na Groniczku w Wiśle. Pośmiertnie rada miasta nadała Stanisławowi Hadynie tytuł honorowego obywatela Wisły. (AK)

Powrót